Adile Sultan KasrıAdile Sultan Kasrı, tarihi değerinin yanı sıra işlevselliğine devam ederek sonraki yıllarda da ayakta kalacağının mesajını veriyor.


Adile Sultan Kasrı

istanbul- üsküdar da bulunan Adile Sultan Kasrı, tarihi değerinin yanı sıra işlevselliğine devam ederek sonraki yıllarda da ayakta kalacağının mesajını veriyor.

Şuan Validebağı Sağlık Tesislerinde bulunan kasır, 1853 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. Sultan Abdülaziz kız kardeşi Adile Sultan için hayata geçirmiştir bu mimari eseri.

Şehrin en göz alıcı yapılarından olan Adile Sultan Kasrı, aslında çoğunuzun bildiği bir mekan… Türk sinemasının önemli filmlerinden biri olan Hababam Sınıfı’nın çekildiği yerdir. Kasrın bir odası Hababam Sınıfı Müzesi olarak düzenlenmiştir. Günümüzde ise Öğretmen Evi olarak kullanılmaktadır.

Adile Sultan Kasrı yakınında birçok otel bulunmaktadır. İstanbul tatilinizde Adile Sultan Kasrı çevresindeki otelleri konaklamak için tercih edebilirsiniz. Kasrın civarındaki otelleri ve otel fiyatlarını internet üzerinden araştırabilirsiniz. Tatiliniz sırasında Üsküdar’dan diğer ilçelere de kolaylıkla gidebilirsiniz; çünkü ulaşım açısından çok rahat bir bölgedir. Son geçirdiği restorasyondan sonra sağlamlığına sağlamlık katan Adile Sultan Kasrı, muazzam mimarisiyle sizleri bekliyor.