ÜSKÜDAR ÇARSISIÜsküdar İskelesinden itibaren Mihrimah Külliyesinden sonra iki önemli cadde başlar.


ÜSKÜDAR ÇARSISI

Üsküdar İskelesinden itibaren Mihrimah Külliyesinden sonra iki önemli cadde başlar. Bir tanesi Bağlarbaşı’na bağlanan Selmanı Park Caddesidir.

Bu cadde üzerinde Bülbül deresi mezarlığı ve Özbekler Tekkesi bulunur. Diğer yönde ise Hakimiyeti Milliye Caddesi bulunur. Bu cadde üzerinde ise Aziz Mahmut Hüdayi külliyesi, Yeni Valide Külliyesi ve Eski Valide Hamamı bulunur. Bu iki caddenin arasında bulunan sokaklar Üsküdar Çarşısıdır. Takriben bu çarşı 500 yıllıktır. Üsküdar’daki ilk büyük değişiklik 1950’lerdeki “Menderes imarı” ile oldu. Çarşının bulunduğu Hâkimiyet-i Milliye Caddesi genişletilecekti.

Önce yolun iskeleye inerken sağ yanındaki dükkânlar yıkılmaya başladı. Bu arada tarihi ve dini yapıların bile gözünün yaşına bakılmadı: Büyük Hamam’ın soyunmalık bölümleri, Horhor’da Kısıklı’ya dönen yolun köşesindeki Kırklar Türbesi yıkılıverdi. Türbede üzerleri yeşil örtü kaplanmış sandukalar vardı. Sanıyorum ki, yatırların sayısı 40’tı ve türbe de adını buradan almaktaydı.

Yıkıntılar uzun zaman, olduğu gibi bırakıldı. Yol genişletme amacıyla balıkçılar ve meyvecilerin oluşturduğu çok renkli çarşının bir bölümü yok olmuştu. Bu arada neyse ki cadde üzerinde bulunan ıhlamur ağaçlarına dokunulması gerekmemişti. Bu sayede bugün bile haziran aylarında Üsküdar çarşısı ıhlamur kokar.

tas-istanbul.com