AHMET KILIÇAHMET KILIÇ : Chp 2014 Üsküdar Belediyesi Başkan Aday AdayıAHMET KILIÇ

Üsküdar Cumhuriyet Halk Partisi’nde aday adayları çıkmaya devam ediyor. Mimar Aysel Can Ekşi ve Av. İrfan Karacan’dan sonra Ahmet Kılıç’da Üsküdar Belediye Başkanlığı için Aday Adaylığını açıkladı.

 

Üsküdar CHP binasında yaptığı basın toplantısıyla adaylığını açıklayan Kılıç, aday adaylığına dair yaptığı konuşmada; ‘’ Ben 1965 doğumlu Trabzon Maçka’da 11 çocuklu çiftçi bir ailenin 7. çocuğuyum. İlköğrenimimi Hızırlı köyünde tamamladım. Ortaöğrenimimi Trabzon İmam Hatip Lisesi’nde devam ederken lise 2. Sınıfta ekonomik nedenlerden dolayı ayrılmak zorunda kaldım. 1978 yılında ailemle birlikte Üsküdar’a yerleştim. Liseyi Üsküdar Akşam Lisesi’nde bitirdim. 1988 yılında Anadolu Üniversitesi İş İdaresi Bölümü’nü bitirdim. Eğitimimle birlikte Üsküdar’da esnaflık yapmaya başladım. 1985 yılında Sosyalist Demokrat Halkçı Parti’ye üye olarak siyasete atıldım. 2001 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Esnaf Komisyonu Başkanı, 2007-2009 tarihleri arasında CHP Üsküdar İlçe Başkan Yardımcısı olarak görev yaptım. Halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Üsküdar Belediye Meclisi’nde partimi temsil etmekteyim. 1990 yılında Üsküdarlılar Derneği’nin kuruluşunda bulunarak kurucu üye oldum. Sırasıyla derneğin yönetim kurulu üyeliği, muhasip üyeliği ve sekreter üyeliğini yaptım. Üsküdar’ımızın amatör kulüplerinden tarihi Çınar Spor’un yönetim kurulu üyesiyim. 1994’ten bu yana inşaat sektöründe faaliyet göstermekteyim. Evli ve 2 çocuk babasıyım.        35 yıldır yaşadığım Üsküdar’ın günden güne İstanbul içinde durak olmaktan öte gitmediğini görmekten üzgünüm. Üsküdar’ımız boğaza sahil şeridi en uzun ilçe olmasına rağmen, bu özelliği değerlendirilemeyen bir ilçedir.  Tarihi ve coğrafi dokusu bu kadar değerli bir ilçenin siyasi amaçlar uğruna hor kullanılmasına hem bir Üsküdarlı, hem de bir siyasetçi olarak itirazım var. Bu nedenle Üsküdar Belediye Başkanlığı’na aday adayı oldum’ ’dedi.

        Adayım ve iddialarım var

“Önce aday olmak ve sonrasında ise başkan olmam durumunda önceliğim Üsküdar’ı sivil toplum örgütleriyle ve mahalle muhtarları, Üsküdarlılarla birlikte yönetmek istiyorum” diyen Kılıç, “ Planlama yaparken, uygulamada mahalle sakinlerini ve mahalle muhtarlarını dinleyip birlikte yapacağız. Bütçede israfı önleyip tasarruf ederek yok olmaya yüz tutmuş yeşil alanlara karşılık Üsküdar’da yeni alanlar açabilmek için kamulaştırarak yeşil alan oluşturacağız. İstanbul’un önemli tarihi dokusuna sahip olan Üsküdar’a yeniden görkemli günlerini yaşatmak için tarihi dokuyu canlandıracak ve vatandaşlarla buluşturup yaşatacak projeleri geliştireceğiz. Son dönemde yaygınlaşan ve Üsküdar’ın da ihtiyacı olan kentsel dönüşüm gerçeğini yerinde yenileme şeklinde projelendirip, tarihi dokusu bozulmadan yapılandırılan çağdaş kent içerisinde Üsküdarlıya kaliteli yaşam alanları sağlanacak projeler geliştireceğiz” dedi.

Kılıç, “Üsküdar toplumun her kesimin yaşayabileceği bir ilçe, yaşam merkezi olmalı. Bunun için sosyal alanlar yaratılmalı, Üsküdarlının kültür-sanat faaliyetleri için duyduğu ihtiyacı karşılayacağız. Sosyal belediyecilik acilen tesis edilmeli, sahiller içi halkın kullanımına açılmalıdır. Boğaziçi imar planı nedeni ile yaşadığımız zorlukları merkezi hükümete alternatif projeler önerilerek, tarihi doku bozulmadan halkın sorunları giderilmeli. Bunun için proje üretecek kadrolarımız ve gücümüz vardır. Sosyal demokrat politika ilkeleri ile belediye kaynaklarını taşeronlaşma israfına ve sendikalaşmayı önleyen zihniyete son verilecektir” diyen Kılıç, “Şayet ben bugün bu açıklamalardan sonra aday olayım ya da olmayayım. Şu iyi bilinmelidir ki burada aslolan gerçek, kişiler değil partinin menfaatidir. Yani ben yarın aday olamasam da, aday olan arkadaşımla beraber aday olmuşum gibi çalışarak onunla yan yana omuz omuza mücadelemi sürdüreceğim. Projelerimizle, kadromuzla ve sosyal demokrat ilkelerimizle adayız.‘’ şeklinde konuştu.