Nezih KüçükerdenNezih Küçükerden : Üsküdar 2014 Seçimleri CHP Aday AdayıNezih Küçükerden

Kuşaklar boyu Üsküdarlı olan Nezih Küçükerden 1989’dan beri belediyeciliğin çeşitli kollarında çalışmış bir inşaat mühendisi. Kendisini aileden CHP’li olarak tanımlayan Küçükerden, ömrünün sonuna kadar hangi konuda olursa olsun siyaseti CHP’de sürdürmeyi planlıyor. Mart ayındaki yerel seçimlerde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde belediye başkanlığına aday adaylığını açıklayan Nezih Küçükerden ile Üsküdar’ı ve yerel seçimlerde nelerin değişeceğini konuştuk.

»CHP ile ilişkiniz aileden mi geliyor? Bir gelenek mi ailenizde?

Esasen Türkiye’nin tamamı CHP geleneğinden geliyor. Herkesin dedeleri CHP’li. Atatürk ilkeleriyle büyüdük. Öğretmenlerimizden böyle öğrendik. Okuduğum okullara bakın, buralardan sosyal anlayış dışında birinin mezun olması mümkün değil. Gelenek bize öğretmenlerimizden kalmadır.

»Sosyal anlayışı biraz açabilir misiniz?
O günden bugüne halk odaklı yetiştik. Bunu siyasi platforma da kaydırıp uygulamaya geçirmek istedik. 1989’da belediyecilik yaptım. O tarihte yaptığımız birçok proje var. Üsküdar’da kreşler açtım. Aşevleri açtık ama yemekleri insanların evlerine götürdük. Belediyelerin gelirleri çok kısıtlıydı ama biz o dönemde de insan odaklı projeler yapmaya çalıştık.

ÜSKÜDAR BİR MOZAİKTİR
»Üsküdar seçmenindeki CHP algısı geçmişte nasıldı? Bugünkü algıyla nasıl kıyaslıyorsunuz?
CHP’de siyaset yapan arkadaşlarım şunu bilirler ki; Üsküdar bir mozaiktir. Bu mozaikte alınan sonuçlar Türkiye’de alınan sonuçlara eşittir. İncelerseniz göreceksiniz. Üsküdar değişirse Türkiye değişir. Üsküdar’da AKP biterse Türkiye’de de AKP iktidarı bitecek. Burada güçlü parti CHP. Ben partimin neferiyim ama AKP’yi yıkacak güçte başka bir parti olsa gidip ona oy verirdim. Vatanın kurtulması için. Bu kadar net konuşuyorum. Üsküdarlı yurtseverlerden benim yapacağım şeyi bekliyorum. AKP iktidarına son vermek istiyorlarsa Üsküdar’da CHP saflarında mücadele etsinler. Bu savaş sonucunda CHP Üsküdar’a bayrağını dikecek olursa Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı rüyası bitecektir. 2015’te yapılacak milletvekili seçiminde de AKP asla iktidar olamayacaktır. Üsküdar’da böyle bir potansiyel var. 2009 seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu anakentte 117 bin oy aldı. Şu anki Belediye Başkanı Mustafa Kara ise 114 bin oy aldı. Buradan mesajı siz alın.

AKP’Yİ TARİHE GÖMECEĞİZ
»Toplumumuzda Üsküdar’da muhafazakâr bir kitle yaşıyor diye bir algı var. Siz bir Üsküdarlı olarak buna katılıyor musunuz? CHP muhafazakâr kesimin oyları için neler planlıyor?
Üsküdar için ‘’AKP’nin kalesi’’ gibi bir algı var. Böyle bir algı yaratıldı. Bu 117 bin oyu kim verdi? Burası 1989’da SHP belediyesiydi. Biz bu belediyeyi ANAP’tan aldık. Üsküdar CHP’nin seçimi alabileceği bir ilçedir. Buna kimsenin şüphesi olamaz. Üsküdar ile birlikte Beykoz, Beyoğlu, Eyüp, Fatih alınmaya aday ilçelerdir. Bu ilçelerle birlikte anakenti alacağız. Önce Tayyip Erdoğan’ı cumhurbaşkanlığı rüyasından kaldıracağız, sonra da AKP’yi tarihin karanlık çukuruna gömeceğiz. Bu halk ANAP’ı tabela partisi yapmıştır. Bunlar lider partileridir, liderlerin tökezlemesiyle yok olacaklardır.

»Yerel seçime dair konuşmanız hep AKP’ye karşı yapılacak güç birliği, solda partilerin bir araya gelmesi. Ortak aday söylentileri her ilçe ve il için kulislerde konuşuluyor. Üsküdar için böyle bir çalışma ya da size yansıyan herhangi bir durum var mı? Ya da sizin böyle bir çalışma yapma planınız var mı?
Böyle bir çalışma için önce sıfatımın belli olmasını isterim. Ben şu aşamada aday adayıyım. Benim gibi pırıl pırıl beş arkadaşım daha var. Böyle bir durumun ortaya çıkması için önce aday olmam lazım. Kimseyi dışlamıyoruz. Partinin üst düzeyinde birleşme olması zor bir iş ama cumhuriyet yürüyüşünde olsun, büroma gelip konuşan olsun, başka siyasi partilerden gayrı resmi desteğini göstermek için benimle konuşanlar oldu.

DEPREM KORKUSU YAŞANIYOR
»Aday adayı sıfatınızı bir kenara bırakıp Üsküdar sakini Nezih Küçükerden olarak sabah sokağa çıktığınızda ne rahatsız ediyor sizi?
Şikayetimiz olmasa bu işe aday olmayız. Üsküdar’ın evlerinin çoğu eski ve hurda. Mesleğim olduğu için biliyorum. Herkes deprem korkusuyla yatıp kalkıyor. Bu zihniyet 1994’ten beri İstanbul’u yönetiyor. 1999 depreminden beri İstanbul’da depreme dayanıklı bir tane bile proje yapılmamıştır.
TOKİ’ye asrın gecekonducusu diyorum. Devlet malının üzerine bina yapıp halkı kazıklıyorlar. Biz 9 şiddetinde depreme dayanıklı bina yapabiliyoruz. Üsküdar’da otopark sorunu var. Buraya otopark yapmak kimin görevi? Üsküdar Belediyesi’nin ya da Büyükşehir Belediyesi’nin. Büyükşehir Belediyesi ne yapıyor? İspark diye bir firma çıkartıyor. Vatandaştan otopark parası alıyor. Bir de yola park ettin diyerek para alıyor. Bu mudur belediyenin vermesi gereken hizmet? Bunları yapmak için hiçbir anayasal hakları yok. Bir CHP milletvekili Danıştay’dan yasal olmadığına dair karar çıkarttı. Üsküdar’da yapacağımız kentsel dönüşüm hamleleri yeni yeşil alanlar kazandıracak. En önemlisi de insana yaşama hakkı vereceğiz. Marmaray için konuşuyorum: Yaşamayacak bir şehre niye altyapı yapıyorsunuz? Siz Üsküdar’ı gözden çıkartmışsınız. Zannediyorum siz emperyalistlere İstanbul’u pazarlayacaksınız. Depremde oluşacak hurdalığı kaldırmaya sizin bütçeniz yetmez. Aklıma şöyle bir şey geliyor: İstanbul, Hong Kong gibi pazarlanacak mı? Bu altyapılar acaba başkaları için mi yapılıyor? Korkuyorum.

»Marmaray nasıl yankılandı Üsküdar’da?
İnsanların iş ve aş dertleri var. Metro kimsenin gündeminde değil. Bunlar yeni projeler değil. Metronun projesi Nurettin Sözen dönemine ait. Metrobüsün uygulaması CHP tarafından yapılmıştır. Taksim-Şişli arasında tercihli yol çalışılmıştır. Bunlar sosyal projelerdir. Demiryoluna yapılan her yatırımı takdirle karşılarım ama siz önce halkınızın canını düşüneceksiniz. Halkımızı önce deprem korkusundan kurtaralım. Onlara güvenli evler verelim. Marmaray projesi bütündür, parça parça açtınız. Sinyalizasyon bütündür, bunu parça parça kullanamazsınız. Her an kaza olabilir. Hızlı tren kazasını unutmayın. Üsküdar bir transfer merkezidir. Üsküdar geçişini kullananların çoğu Üsküdar’da oturmaz.

»Üsküdar için sosyal yaşama dair projeleriniz var mı?
Üsküdar bir eğitim kenti artık. Gençliğe sahip çıkmalıyız. Çok amaçlı salonlar düşünüyoruz. Fikirlerini konuşabilecekleri, tartışabilecekleri bir yer. Spor yapabilecekleri, çay içebilecekleri alanlar yapacağız.

GİDECEK YERİM YİNE ÜSKÜDAR
»Nezih Küçükerden boş zamanlarında Üsküdar’da nerelere gider?
Gençlik yıllarım Nakkaştepe’de boğazı seyeretmekle geçti. Ailecek piknik yapardık. Üsküdar’da boğaz kenarında denizi seyredip, balık tuttuğumuz çok güzel alanlar var. Ailecek Salacak’ı çok severiz. Salacak-Harem arasında yürümeyi çok severim.

»Üsküdar Nezih Küçükerden için ne ifade ediyor?
Burası benim doğduğum büyüdüğüm kent. Benim gidecek bir yerim yok. Benim köyüm Üsküdar. Burası benim evim. Ben evimdeyim. Son olarak şunu söyleyeyim, belediye başkanı olduğum gün rozetimi yakamdan çıkaracağım. Bizde halka hizmet esas. Partizanlık yapan herkesin karşısında durdum, duruyorum, yarın da duracağım. Sadece CHP’lilerden oy talep etmiyorum. Tüm Üsküdar seçmenine talep açıyorum.

***

Küçükerden’in genç ekibinin mesajı:

Küçükerden’in ekibi, sanatçıdan siyaset bilimcisine, sosyal medya uzmanından ekonomistine, geniş bir yelpazeden oluşuyor. Genç beyinlerle hareket eden Küçükerden, kararlarında ekibinin fikirlerine her zaman önem veriyor.

 

alıntıdır.