Nuri Halil PoyrazNuri Halil Poyraz, Bilinen eserleri 119 peşrev, beş saz semaisi, bir sirto, bir oyun havası, beş ilahi, bir nefes, kırk altı şarkıdan ibarettir.


Nuri Halil Poyraz

Nuri Halil Poyraz

Nuri Halil Poyraz 1885 yılında İnebolu'da doğdu; dokuz yaşında ailesiyle birlikte İstanbul'a geldi. Sesinin güzelliği ilkokulda hocalarının ve aile çevresinin dikkatini çekerek, on bir yaşında iken Muzika-i Humayun'a alındı; öğrenimini burada tamamladı. Muhtelif aşaamalardan geçerek hanendeliğe ve binbaşılığa kadar yükseldi. Zeki Üngör'le aralarında bir anlaşmazlik çıkınca istifa ederek saraydan ayrıldi. Daha sonraları Eski
İstanbul Radyosu, Ankara Radyosu, yeni İstanbul Radyosu'nda çeşitli görevlerde bulunarak "Kadınlar Topluluğu"nu yönetti. İstanbul Belediye Konservatuvarı'nda "Tasnif ve Tertip Heyeti"nde çalıştı. Bu görevinde iken 8 şubat 1956 tarihinde, çarşamba gecesi kalp hastalığından öldü ve Merkezefendi mezarlığına defnedildi.

Eski Enderun gelenekleri içinde yetişen, musikimizi geleneksel ölçüler içinde öğrenen Nuri Halil Poyraz, bu özelliği taşıyan musikişinas ve hanendelerin son halkalarındandı. Batı notasını iyi bilirdi. İsteyene ders vermiş ve hayli öğrenci yetiştirmiştir. Muhtelif form, makam ve ritimlerde bestelediği eserlerinin içinde çok güzel olanları vardır. Bilinen eserleri 119 peşrev, beş saz semaisi, bir sirto, bir oyun havası, beş ilahi, bir nefes, kırk altı şarkıdan ibarettir.

Dr.M.Nazmi Özalp-Türk Musikisi Tarihi kitabından alınmıştır. Vikipedia