Turhan Hatice Valide SultanRus Ortodoks Nadya ismiyle 1627 Kırımda doğan Sultan I.İbrahim eşi ve Sultan IV.Mehmet’in annesidir.


Turhan Hatice Valide Sultan

Turhan Hatice Valide Sultan ; Rus Ortodoks Nadya ismiyle 1627 Kırımda doğan Sultan I.İbrahim eşi ve Sultan IV.Mehmet’in annesidir.4 Ağustos 1683 tarihinde vefat edip,Eminönü Yeni Camii külliyesinde bulunan kendi türbesine gömülmüştür. Valide Sultan, Osmanlı padişahı I. İbrahim'in eşi ve IV. Mehmet'in annesidir. Ukrayna asıllıydı ve doğduğu zamanki Rus Ortodoks ismi Nadya idi. 12 yaşlarında iken Kırım Tatarları'nın eline esir düştü ve İstanbul'a getirilerek saraya verildi. Saray hareminde Sultan I.Ahmet’in oğlu Sultan I.İbrahim’in kadını oldu.Oğlu Sultan IV.Mehmet’i doğurdu.


Oğlu IV. Mehmet 1648 yılında 4 yaşındayken tahta geçince Valide Sultan oldu. Ancak kayınvalidesi eski Valide Sultan Kösem Sultan halen hayattaydı ve devlet işlerinde etkili olmaya devam ediyordu. Turhan Sultan'la Kösem Sultan arasında kıyasıya bir rekabet başladı. Bu rekabet 3 yıl sürdü ve Kösem Sultan'ın bir gece dairesinin basılarak boğdurulmasıyla noktalandı. Turhan Sultan toplam 34 yıl Valide Sultanlık yaparak Osmanlı tarihinin en uzun süreli Valide Sultan'ı oldu. Bu dönemde Köprülü ailesinden sadrazamlar iş başına geldi ve Valide Sultanların devlet siyasetindeki etkileri azaldı.


Turhan Sultan 1597'de Sultan III. Mehmet'in annesi Valide Safiye Sultan'ın emriyle yapımına başlanan fakat yarım kalan İstanbul Yeni Camiini kendi parasıyla tamamlattı. 1683 yılında öldü ve cenazesi kendi tamamlattığı Yeni Camii'nin avlusundaki Turhan Sultan Türbesine gömüldü.

tas-istanbul.com 

 

Turhan Hatice Sultan
Doğum    Nadya
1627
Ukrayna
Ölüm    1683
İstanbul, Osmanlı Devleti
Yattığı yer    
Yeni Camii, İstanbul
Eşi    Osmanlı padişahı I. İbrahim
Çocukları    Osmanlı padişahı IV. Mehmet , Şehzade Ahmed

vikipedi...