SULTAN III AHMET MEYDAN ÇEŞMESİSULTAN III AHMET MEYDAN ÇEŞMESİ


SULTAN III AHMET MEYDAN ÇEŞMESİ

üsküdar Meydanı’nda iskelenin karşısında bulunan Sultan III. Ahmet Çeşmesi, 1728 yılında boğazdan gelip geçen yolcuların ihtiyaçlarını görmesi amacıyla, deniz kenarına inşa edilmiş; bugünkü yerine meydan düzenleme çalışmaları sırasında taşınmıştır.

Som mermerden olan III. Ahmet Çeşmesi’nin, III. Ahmet ve Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın birlikte hazırladıkları kitabesi; III. Ahmet’in celi sülüsüyle yazılmış, çeşmenin üzerindeki beyitler dönemin ünlü şairlerinden Nedim, Şakir ve Rahmi tarafından kaleme alınmıştır. S ve C kıvrımların ve bezemelerin bir hayli güçlü olduğu çeşmede, çokgen gövde belli bir yükseklikten sonra kare prizmaya dönüşmekte; çeşmenin çokgen prizma gövdesindeki nişlerin üzerindeki rozetler, çeşmeye farklı bir hava katmaktadır. Çeşmenin Cephe tasarımında kullanılmış vazolardaki lale, gül ve krizantem işlemeler, çeşmedeki sanatsal işçiliğin güzel örnekleri arasında gösterilebilir. Ayrıca; mukarnas, sivri kemer ve palmet gibi çeşmenin diğer mimari güzellikleri çeşmeye göz alıcı bir estetik katmıştır.

Bugün Üsküdar’ın en işlek caddelerinden olan Hâkimiyeti Milliye ve Paşalimanı Caddesi’nin kesiştiği kavşakta kalan çeşme, İstanbul en güzel çeşmelerinden biridir. 

istanbul 2010.....

 

III.Ahmet zamanında çeşme yapımına oldukça ehemmiyet verilmiş olup,bugün İskele Meydanı2nda bulunan meşhur çeşme 1728-29 tarihinde inşa edilmiştir.bu çeşme deniz kenarındaydı.Sonradan meydan açılırken çeşme ve haziresi sökülerek bugünkü yerine getirildi.Mermer yalakları,sersebilleri sulukları kırılmıştı.Suyu kesilmişti.Geri çekme işi yapılırken bunlar tamir edilmiştir.som mermerden yapılan çeşme dört yüzlüdür.Köşelerde gömme halinde işlenmiş burma sütuncuklar görülür.muslukların yanlarını içlerinde güller bulunan kabartma vazolar,geometrik şekiller süsler.

belediye....