Kömüre ‘dur’ demeye geldiGreenpeace’in simgelerinden Gökkuşağı Savaşçısı III (Rainbow Warrior III) gemisi ilk kez Türkiye’de...


Kömüre ‘dur’ demeye geldi

Kömüre ‘dur’ demeye geldi
Greenpeace’in simgelerinden Gökkuşağı Savaşçısı III (Rainbow Warrior III) gemisi ilk kez Türkiye’de...

Geniş yelken donanımı ve geri dönüşüme gösterdiği özen nedeniyle dünyanın en çevreci gemisi olan Gökkuşağı Savaşçısı, Üsküdar-Paşalimanı sahilinde ziyaretçilere açıldı. Türkiye’de yapımı planlanan 80 kömürlü termik santrallerin çevreye ve insan sağlığına vereceği zararları anlatmayı hedefleyen gemi daha sonra Karadeniz’e açılacak. Geminin kaptanı ise Rusya’nın geçen eylülde gözaltına aldığı Arctic Sunrise’ın kaptan Pete Wilcox.

40 ülkede milyonlarca destekçisi olan Uluslararası Yeşil Barış Örgütü’nün sembol gemisi Rainbow Warrior 20 gün sürecek Türkiye kampanyasına başladı.

Gizem Akhan da gemide
Geminin ilk ziyaretçilerinden biri Greenpeace’in, “Arctic Sunrise” gemisiyle Kuzey Buz Denizi’ne eylem yaparken gözaltına alınan Gizem Akhan oldu.  


Geçen yıl eylül ayında Arctic Sunrise’da aşçıyken tutuklanan Gizem Akhan, “Gökkuşağı Savaşçısı, yenilebilir enerjinin faydalarını anlatacak. Yenilenebilir enerjinin yerküreyi kurtaracağına inanıyorum” dedi.
Gökkuşağı Savaşçısı’nın kaptanı ABD’li Pete Wilcox, Kuzey Buz Denizi’nde Rusya’nın petrol aramasını protesto ederken alıkonulan buzkıran gemisi Arctic Sunrise’ın eski kaptanı. 32 yıldır Greenpeace’te görev aldığını, 1985’te Rainbow Warrior 1’in batırılışına tanıklık ettiğini söyleyen Kaptan Wilcox ise “Dünyayı korumak için elimizden geleni yapıyoruz. Türk insanlarına kömürlü termik santrallerin zararlarını anlatmak için buradayız.” dedi.


GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul..milliyet