1. Üsküdar Sahaf Festivali1. Üsküdar Sahaf Festivali : Üsküdar’da bu yıl ilk defa düzenlenen Sahaf Festivali 14 Eylül tarihine kadar 10:30 – 23:00 saatleri arasında gezilebilir!.. www.uskudarsahaffestivali.com


1. Üsküdar Sahaf Festivali

1. Üsküdar Sahaf Festivali

Üsküdar Belediyesi ve Sahaflar Birliği Derneği'nin düzenlediği festival açıldı.

http://www.uskudarsahaffestivali.com/ 

Üsküdar Belediyesi ve Sahaflar Birliği Derneği'nin işbirliğiyle yapılan 1. Üsküdar Sahaf Festivali törenle açıldı. Festivalde Osmanlı döneminde basılmış gazete, dergi, afiş, harita ve kitap gibi mühim eserler sergileniyor.
Üsküdar Meydanı'nda ramazan çadırında gercekleşmekte olan festivalin açılış töreninde açıklama yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, festivalde tarihi belge değerindeki kıymetli kitap, dergi, gazete, ferman, afiş, poster ve koleksiyonlarının vatandaşlarla buluştuğunu belirtti .

Kültür ve sanat şehri olarak önde gelen Üsküdar'da sahaf festivali yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Türkmen, "Bugün açılışını yaptığımız festivale kitapsever dostlarımız her semtten rahatça ulaşacak. Festivalde 40'a yakın sahaf 15 gün boyunca okurlarıyla buluşacak. Vatandaşlarımızı bekleriz. Üsküdar'da da bir sahaflar çarşısının olmasını isteriz. Bu çarşı sadece Üsküdar'a değil İstanbul'un her tarafına hizmet edecek" diye açıkladı .

Sahaflar Birliği Derneği Başkanı Emin Nedret İşli de uzun yıllardır Üsküdar'da bir sahaf festivali yapmanın özlemi içinde olduklarını ifade etti .
Festivalde Osmanlı eserlerinin yer aldığını ve vatandaşların bu eserlere rahatça ulaşabileceklerini açıklayan İşli, şunları açıkladı :

"Festivalde, baskısı olmayan, nadir olan veya Osmanlı döneminde basılmış gazete, dergi ve kitap gibi mühim eserler araştırmacısı ve meraklasına sunulacak. Romanından tarih kitabına dini eserden hukuk kitaplarına kadar mühim kitaplar var. Örneğin Servet-i Fünun, Sırat-ı Müstakim ve Sebilü'r Reşat gibi mühim edebiyat dergileri olağan . Eski İstanbul'a ilişkin çeşitli haritalar var. Hala çevirisi yapılmamış Osmanlı kaynak kitaplar ve Osmanlı döneminde basılmış levhaları da bulmak mümkün. 1900'lü yıllarda postadan geçmiş kullanılmış kartpostallar ve çeşitli el yazısı olan bazı belge ve mektuplar da sergileniyor. Eskiye dair bulabileceğiniz pek çok fazla belge ve veri (bilgi) eserler festivalde yer buluyor. Festival 14 Eylül'e kadar burada olacak."

Konuşmaların peşinden festival, belediye başkanı Türkmen ve İşli, sahaf temsilcilerinin katılımıyla kurdela kesimi ile açıldı.

TRT Gazete İnternet Yayını

 

Üsküdar’da bu yıl ilk defa düzenlenen Sahaf Festivali 14 Eylül tarihine kadar  10:30 – 23:00 saatleri arasında gezilebilir!

Üsküdar Belediyesinin düzenlediği Üsküdar Sahaf Festivali, 3 Eylül itibari ile başlamıştı.  Hala gitmediyseniz tam sırası!

35 büyük sahafın, beş konuşmacının ve 5 bine yakın kitap ve derginin yer alacağı bu festivale herkes davetli.

Türkiye’de sahaf geleneği yıllardır var. Türkiye’nin ruhunu kitaplarla ayakta tutmaya çalışan kurumlardan biri de sahaflar. Üsküdar Belediyesi’nin ev sahipliğinde Sahaflar Birliği Derneği’nin katkılarıyla Kadıköy, Beyazıt, Moda, Sarıyer, Ortaköy ve Şişli başta olmak üzere İstanbul ve Ankara’dan 35 sahafın katıldığı festival, 12 gün boyunca birbirinden kıymetli kitap, dergi, gazete, ferman, afiş ve poster koleksiyonları ile okurları Üsküdar’da buluşturacak.

Asırlık kitapların görülebileceği festivalde, ayrıca Arapça, Osmanlıca, Farsça, Ermenice, Rumca, İbranice dillerinde basılmış kitaplar, berat, ferman, hüccet gibi önemli evrak, eski pasolar, takvimler, ajandalar, kartvizitler, cüzdanlar, faturalar, antetli kağıtlar, mektuplar meraklıları tarafından incelenip satın alınabilecek. Tarihi kişiliklerin, yazarların imzalı evraklarının ve mektuplarının da sergileneceği festival 14 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek.

HANGİ YAZARLAR VAR?

Sahaflar Birliği Derneği Başkanı Nedret İşli 13 Eylül Cumartesi günü saat 20:30′da “Sahaflık Tecrübeleri” konulu etkinlikte festivalde konuşmacı olarak yer alacak.

Sahaf Halil Bingöl, 13 Eylül Cumartesi günü saat 20:30′da “Sahaflık Tecrübeleri” konulu etkinlikte konuşmacı olarak festivalde yer alacak.

Etnik müzik grubu Deli Band, 9 Eylül 21:00′de verecekleri konserle festival alanında olacak.

Murat Sevgikuranlar, 12 Eylül Cuma günü saat 20:30′da “Geçmişten Günümüze Mizah Dergileri” konulu panelde konuşmacı olarak festivalde yer alacak.

Festival alanında 3-14 Eylül Tarihleri arasında “Matbuatımızda Geçmişten Günümüze Mizah Dergileri” sergisi ziyarete açık olacak.

ULAŞIM

Avrupa yakasından vapurla gelecek ziyaretçiler iskele çıkışında sağ tarafa yöneldiklerinde festival alanını görebilirler.

Marmarayı kullanan ziyaretçiler çıkışta deniz tarafında festival alanına ulaşabilir.

Özel araç ya da toplu taşıma ile Anadolu yakasından Üsküdar merkeze gelen ziyaretçiler deniz tarafında Eminönü iskelesinin yanında festival alanını görebilirler.

Üsküdar Sahaf Festivali 10:30 – 23:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak

http://www.evrendenalhaberi.com/

 

1. Üsküdar Sahaf Festivali Etkinlik Programı    
6 Eylül Cumartesi
Saat : 20.30 Söyleşi: “Sahaflık Tecrübeleri”, Nedret İşli – Halil Bingöl
9 Eylül Salı
Saat: 21:15 Konser: Deli Band, Etnik Müzik Konseri
12 Eylül Cuma
Saat : 20.30 Söyleşi: Murat Sevgikuran, “Matbuatımızda Geçmişten Günümüze Mizah Dergileri”
13 Eylül Cumartesi
Saat: 20.30: Söyleşi: Beşir Ayvazoğlu, “Asaf Halet Çelebi’yi Sahaflarla Konuşmak”
3 -14 Eylül
Sergi: “Matbuatımızda Geçmişten Günümüze Mizah Dergileri”

http://www.uskudarsahaffestivali.com/