Ercan SaatçiErcan Saatçi (d. 1969), Türk müzisyen ve yapımcıdır.Ercan Saatçi

Ercan Saatçi (d. 1969), Türk müzisyen ve yapımcıdır.
1969'de İstanbul'da dünyaya geldi. İlköğrenimini Üsküdar Zeynep Kamil İlkokulu'nda yaptığı esnada mandolin, akordeon ve Türk Halk oyunları dersleri almaya başladı. Orta ve lise eğitimini Haydarpaşa Lisesi nde yaparken bir süre rahmetli Sabri Süha Ansen'den keman dersleri aldı. Okulun müzik grubunu kurdu ve çeşitli liselerarası müzik yarışmalarına katıldı. 1985 yılında Ercan-Yavuz-Vahe adında bir grup kurdu. Bu grupta katıldığı yarışmalarda çeşitli ödüller aldı.


1988 yılında lisedeki okul arkadaşı olan Yavuz Çetin ile yaptıkları I Will Cry adlı şarkı ile Hey dergisinin yarışmasını kazandı. 1988 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Kontrbas Bölümü öğrencisiyken TRT Erovizyon finallerine katılmaya hak kazandı. Yine aynı yıl İTÜ kampüslerinde yapılan üniversiteler arası müzik yarışmasında Her name is N.G. isimli şarkısı ile kazandı. 1990 yılında TRT Altın Anten Genç Besteciler yarışması nda Özdemir Erdoğan birinci olurken o üçüncü oldu.
Aynı yarışmanın dönüşünde İzel-Çelik-Ercan grubu kuruldu. 1990 yılında Grup Vitamin adında bir grup kurdu ve bu grupla 2 albüm yaptı. İlk albüm olan Bol Vitamin'de rap tarzında yaptığı parçalarla, yazdığı şarkı sözleri ile Türkiye'de birçok kişinin dikkatini çekti. 3,000,000 satan bu albümünün ardından birçok değişik isimle taklitleri yapıldı, iki kez Altın Güvercin yarışması na katıldı. Bir birincilik ve bir de ikincilik kazandı, dört kez Hürriyet Altın Kelebek ödülü, iki kez Hey Dergisi ödülü ve ayrıca birçok kez birçok TV ve radyonun seçtiği yılın şarkısı, yılın şarkı sözü ve yılın grubu ödülünü aldı.

1991 yılının sonunda Ufuk Yıldırım'la birlikte Grup Vitamin'den ayrıldı ve Uf-Er grubunu kurdu, aynı yıl İzel-Çelik-Ercan'ın ilk ve tek albümü Özledim çıktı. Çelik Erişçi'nin 1992'de gruptan ayrılmasıyla 1992 yılında İzel-Ercan olarak İşte Yeniden albümünü yaptı. Ayrıca Uf-Er olarak 1992'de Vitamin Değil Şifa Niyetine ve 1994'te Ebabil Bir Kuştur albümlerini yapan Ercan Saatçi, 1995 yılında ilk solo albümünü Sayenizde adıyla çıkardı. 1996 yılında Tam 14 Saat Oldu single albümü 1998 yılında Manşet albümü izledi. Bugüne dek 600'e yakın şarkı sözü 400'ü aşkın beste ve düzenleme yaptı. Birçok sanatçıyı müzik dünyasına kazandıran Ercan Saatçi Doğan Müzik Company (DMC) den ayrılarak Rec by Saatchi adında kendi şirketini kurmuştur.
Karısı Gülümsün Özkök'ten 14 Ekim 2009 günü boşanan Ercan Saatçi, hâlen eski kayınpederi Ertuğrul Özkök'ün genel yayın yönetmenliğini yaptığı Hürriyet gazetesinde yazarlık ve spor koordinatörlüğü yapmaktadır.

 


Vikipedi, özgür ansiklopedi