Fileyi tıka basa dolduran Üsküdar pazarıSalacak İskele Arkası Sokak’ta 18 numarada bahçe içinde bir yatır. Bahçe girişinin yanında dikdörtgen bir yüzeyde el yazısıyla bir yazı: La Idri Hüseyin Efendi. “La Mekan”. İmza: Hasan Cihat Örter. Sokaktan yokuş aşağıya doğru yürüdüğünüzde ıhlamur ağaçlarıyla dolu bir mini sokak bahçesine iniyorsunuz. Hemen sağında bu açık bahçenin çay bahçesi var. Yeşilçam’da rol almış olan eski salacak iskele binası çay ocağı durumunda. Salacak. Üsküdar.

- Zeynep Kamil’den Üsküdar’a yokuş aşağı inerken soldaki Kiler mağazasını geçtikten sonra solda birkaç sokaktan pazar girişi var.

- Bazı fiyatlar şöyle: Göbek salata bir buçuk, yatak limonun kilosu 4, portakal 2, karnabahar 3, nar 3 buçuk lira. Ayrıca enginarın tanesi bir buçuk, domates bir buçuk, çilek üç buçuk, bezelye 2 buçuk, sarımsak 2 lira.

- Bir başka giriş ise Doğancılar Parkı’ndan aşağıya, ana caddeden inerken hemen sağdaki sokaktan. Emin Ongan Sokak. Tamamıyla sebze-meyve ağırlıklı tezgahlar bulunuyor.

- Doğancılar Parkı’nın tam ortasında havuzun başında uzaktan güvercini andıran ama yaklaştığınızda sivri aşağıya dönük gagasıyla şaşırtan bir doğan heykeli yer alıyor.

- Asıl ana giriş Postane’nin yakınındaki Ahmediye’den. Bu giriş genelde elbise giysi ağırlıklı.

- Ahmediye girişinden Emin Ongan’a doğru çıkan sağdaki ilk sokakta sardunya gibi çiçek satan tezgahlar da karşınıza çıkıyor.

- Ahmediye’den girip dümdüz yukarı doğru çıktığınızda ileride sağda cami duvarı boyunca kısa bir sokakta sadece hanımlar el işi ürünlerini hem oturdukları yerden yapıyor hem de satıyor.

- Sokaklarda uzaktan gördüğünüz tenteleri takip ettiğinizde de pazara ulaşıyorsunuz. Köşelerde kıvrılan tezgahların tenteleri de apartman aralarında size pazar yollarını gösteriyor.

- Alışveriş yaparken acıktınız mı? Emin Ongan Sokak’ın hemen girişinde solda. Yılların avizecisinin yanında. Tıkıntı Büfe. Dürümcü. Tel: (0216) 530 06 54


 Tüm Hakları Saklıdır. STAR Medya Yayıncılık A.Ş. -

 


Tarık Sipahi