Mihr-î-Şah Valide SultanMihr-î-Şah Valide Sultan (d. 1745 - ö. 16 Ekim 1805[1]), Osmanlı İmparatorluğunun Valide Sultan'ı, Sultan III. Selim'in annesi ve Sultan III. Mustafa'ın eşi.


Mihr-î-Şah Valide Sultan

Mihr-î-Şah Valide Sultan (d. 1745 - ö. 16 Ekim 1805[1]), Osmanlı İmparatorluğunun Valide Sultan'ı, Sultan III. Selim'in annesi ve Sultan III. Mustafa'ın eşi. Mihr-î-Şah Valide Sultan 1745 yılında dünyaya geldi. Ceneviz asıllıydı ve doğduğu zamanki isminin Agnes olduğu sanılmaktadır. 1789 yılında oğlu Sultan III. Selim'nın tahta çıkması üzerine Valide Sultan oldu. 1795 yılında İstanbul'un Eyüp semtindeki Mihr-î-Şah Valide Sultan Okulu ve Külliyesi 'ni, 1796 yılında Bahçeköy'deki Arabacı Mandırası Deresi üzerindeki Valide Bendi 'ni, 1805 yılında Yeniköy'deki Mihr-î-Şah Valide Sultan Çeşmesi 'ni yaptırmıştır. Eyüp semtinde inşa ettirdiği imaret ise ikiyüz yıldan beri faaliyetlerini sürdürmektedir.
Şair Münib, Mihr-î-Şah Sultan hakkında aşağıdaki dizeleri yazmıştır:
Mihr-î-Şah Kadın o Hûrşid-ü Kamer kevkebe kim
Pertev-i şânı kadar gamkede-i âlem-i şen
Mehdi-i ulyâmi edüb refêti temdit-i sürûr
Kimsenin tıfl-ı derd ile olmaz şiven
 Oğlunun saltanatı sırasında 1805 yılında öldü ve defnedildi. Mihr-î-Şah Valide Sultan ve oğlu Padişah III. Selim'in her ikisi de Mevlevi (Muhammed Celaleddin-i Rumi) Tarikâtı mensubuydular.


tas-istanbul.com 

 

 

Haseki Mihrişah Valide Sultan
Doğum    1745
Kafkasya
Ölüm    16 Ekim 1805
İstanbul
Yattığı yer    Eyüp'teki Mihr-î-Şah Valide Sultan Türbesi, İstanbul
Din    Islam
Eşi    Sultan III. Mustafa Han
Çocukları    Sultan III. Selim Han
viki pedi.....