Üsküdar Anadolu İmam Hatip LisesiOkul Kodu : 162916 Okul Adı : Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi Telefon : 0216-4220252 -0216-4223717 WEB Adresi : http://uskudaranadoluihl.meb.k12.tr Adres : Güzeltepe Mah. Küçüknamazgah Cad. No2 Çengelköy Üsküdar/İstanbul / Ulaşım için Üsküdar İskele/Cami önünden 15 B Güzeltepe Ümraniye İETT otobüsü okulun önünden geçmektedir.


Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi

1977 yılında Üsküdar din görevlileri binasında iki sınıf olarak açılan Üsküdar İmam Hatip Lisesi bir yıl sonra 1978 yılında Atik Valide Külliyesi´ne taşındı. Bugün dört bin öğrencinin namüsait şartlarda eğitim-öğretim gördüğü bu tarihi külliye; cami medrese, dağrul-hadis, tekke, imaret, darüş şifa, dar-ül kurra, ribat, mutfak, yemekhane, odunluk bölümlerinden oluşur.
Bu bölümler zaman zaman tam kapasite ile çalışmış, zaman zaman da gayesi dışında kullanılmıştır. Mesela dar-üş şifa diğer Osmanlı hastaneleri gibi uzun yıllar tam teşekküllü bir hastane olarak halkın hizmetinde olmuştur. 19 yy. başlarında mimarlık yönünden eskimesi, onarımdan yoksun kalması nedeniyle buraya yalnız akıl hastaları alınmaya başlanmıştır. Bu nedenle Toptaşı Bimar Hastanesi, halk arasına akıl hastanesi olarak ün salmıştır. Buraya akliyeci olarak atanan ilk hekim Monceri (mongeri) adında bir İtalyan doktordur. Valide Külliyesi zamanla bir Bimarhane (akıl hastanesi) haline gelince asıl dar-üş şifa binası kadın hastalara ayrılmıştır. Erkek hastalara ayrılan binanın üst kısmı dar-ül hadis, alt kısmı da lojman (hücre) olarak kullanılırdı. 3. Selim zamanında süvarilere kışla görevi yaptı 1865 yılına kadar böylece ordu emrinde kaldı. Bu yıllarda İstanbul´u kavuran kolera hastaları için bir teşhirhane olarak kullanıldı. 1919 da işgal kuvvetleri zamanında da külliye çok perişan bir hale düştü. Başhekim Doktor Avni Bey´in rahatsızlığından sonra görevi devralan eski Şişli ‘mecanun müşahedehanesi´ başhekim Dr. Mazhar Osman Bey´in özel gayretleri ile külliye tımarhane olmaktan kurtarıldı, labaratuvaları ile bir sağlık kuruluşuna benzetildi.
Ancak Karacaahmet´teki kimsesizler tekkesi bu hastaneye büyük yük oluyordu. Akşam sabah yemeklerini burada yiyorlardı. Dr. Mazhar Osman Bey hükümet nezdinde ki girişimi ile Bakırköy´deki eski ‘Reşadiye kışlası´ onarılarak ‘Bakırköy Akliye ve Asabiye Hastanesi´ olarak hizmete girince Toptaşı bimarhanesindeki hastalar 1925´de buraya nakledilmişlerdir. Bunların yerine Karacaahmet´teki cüzamlı hastalar getirilmiştir. 1935 yılında ‘Modern Bakırköy Cüzam Pavyonu´ hizmete girince Toptaşı tamamıyla boşaltıldı. O yıllarda Gümrük ve Tekel Bakanlığı emrinde bir tütün deposu olarak kullanılmaya başlandı. İşte o yıllarda külliyede çok büyük tahribat yapılmış ahşap sütunlar tarumar edilmiştir. Daha sonra Toptaşı Cezaevi olarak Adalet Bakanlığı emrinde yıllarca kaldı. Askerlerin kubbelerinin üzerindeki kurşunları delerek hatıra yazıları yazmalarından dolayı kubbeler su aldı ve rutubetlendi, bir kısım yerlerinde çimen ve ağaçlar büyümeye başladı. Yıllarca mektep, medrese, ribat ve misafirhane olarak görev yapan bu külliye sonunda harabe haline geldi. Bimarhanenin bütün odaları çöplerle dolmuş iç bahçeler kedi ve köpeklere yuva olmuştu. Halbuki bu külliye ne seçkin misafirleri günlerce ağırlamış, bülbül sesli hafızlar burada yetişmiş, sabahlı akşamlı yüzlerce kimsesizlere yemek sunmuştu. Buna rağmen ecdat yadigarı bu eser harap ve bitap düşmüştür. İşte tam bu sırada 1978 yıllarında, bir kısmında Toptaşı Cezaevi bulunduğu zamanda aşağı kısmı, İmam Hatip´e terhis edilmiş ve burada öğretime başlanmıştır. Aylarca çöp boşaltılması sürdü. Her yıl aslını değiştirmeyerek tamir ve tadilat yapmak suretiyle asıl gayesine uygun ve vakfiyesi sadık kalınarak hizmet vermeye çalışıyor. Ne yazık ki mülkiyeti vakıflara ait olan bu külliye eğitim ve öğretime karşılıksız tahsis edilmediği için yetmiş milyon kira vermek suretiyle bu külliyede eğitim bu külliyenin esas kuruluş gayesi eğitim olmasına rağmen yıllarca çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Arzumuz yeniden restore edilip karşılıksız eğitim ve öğretimin sunulmasıdır. İşte 1978 yılından beri burada eğitim gören okulumuzda bir çok öğrencimiz mezun olmuştur. Her biri memleket ve millet hizmetinde yerini almıştır.
Onarma bahanesiyle vakıflar genel müdürlüğünün okulumuzun aleyhine açmış olduğu tahliye davası maalesef okulumuzun aleyhine sonuçlanmıştır. Karar Yargıtayca onaylanıp 01.10.1996 yılında yürürlüğe girince 22 yıllık güzel beraberlik sona ermiş. 1999-2000 eğitim-öğretim yılında Çengelköy´deki yeni adresine taşımıştır. Okulumuz halen eğitim ve öğretimine burada devam etmektedir.

Okul Kodu    :    162916
Okul Adı    :    Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi
Telefon    :    0216-4220252 -0216-4223717
WEB Adresi    :    http://uskudaranadoluihl.meb.k12.tr
Adres    :    Güzeltepe Mah. Küçüknamazgah Cad. No2 Çengelköy Üsküdar/İstanbul / Ulaşım için Üsküdar İskele/Cami önünden 15 B Güzeltepe Ümraniye İETT otobüsü okulun önünden geçmektedir.
VİZYON
Türkiye´de evrensel bir dinin gerçek temsilcilerini yetiştiren örnek bir örgün eğitim kurumu haline gelmektir.
MİSYON
Kendinden ve çevresinden haberdar, geleceğe yön verebilen; kendine güvenen, kendini ve çevresini geliştirebilen;Türkçe ve yabancı dillere hakim; insana ve çevreye saygılı; vatanını ve milletini seven; manevi değerlerle donanmış; din hizmetlilerinin sunumunda bireysel yeterliliğe ve temsil kabiliyetine sahip bireyleri hayata kazandırmaktır.