Ünlü sokaklar"Halide Edip Adıvar Mahallesi, Namık Kemalettin Caddesi, Kemal Tuğcu Sokak. Cemil Meriç Apartmanı." Ya da "Şair Orhan Veli Mahallesi, Necip Fazıl Kısakürek Caddesi, Cemal Süreya Sokak, Tarık Buğra Apartmanı" diye devam eden bir adrese, kim sahip olmak istemez ki? Şundan eminiz; edebiyata ilgi duyan herkes, kitaplarını okuduğumuz, hikâyelerini dinlediğimiz, şiirleriyle 'hemdem' olduğumuz edebiyatçıların isimleriyle çevrili bir semtte oturmaya hayır demez


Ünlü sokaklar

Kemalettin Tuğcu Sokak: Çengel-köy'ün ara sokaklarında gezerken rastlıyoruz, Kerime Hatun Camii'nin hemen dibindeki Kemalettin Tuğcu sokağına. Sokak sakinlerinden biri tek katlı evinin duvarında 'Kemalettin Tuğcu Sokak' yazan, 75 yaşındaki Mahmut İnce. Mahmut amcanın kulakları biraz zor işitiyor. Yanına yaklaşıp "Kemalettin Tuğcu'yu tanıyor musun?" diye soruyoruz "Kemal dayın camide" diye cevap veriyor. Sonunda anlaşıyoruz Mahmut amcayla ama Kemalettin Tuğcu'nun kim olduğuna dair bir bilgi alamıyoruz ondan, sokaktaki birçok kişi gibi. Sadece çok eskilerden beri bu sokakta yaşayan fotoğraf sanatçısı Gülnur Sözmen, Tuğcu'yu tanıdığını söylüyor. Gülnur Hanım, Kemalettin Tuğcu'yu çocuklara acıdan başka bir şey anlatmayan 300 roman yazmış bir yazar olarak tanımlıyor.

Can Yücel Sokağı: Kuzguncuk'tan Üsküdar'a doğru yürürken tek katlı, mütevazı evlerin olduğu Can Yücel Sokağı'na çıktık. Sokakta kimsecikler yoktu, bu yüzden tek tek evlerin kapısını çalıp, "Can Yücel'in kim olduğu hakkında bir bilginiz var mı?" diye sorduk. Kastamonulu Selma teyze, "Evladım, bir sokağa birinin adı veriliyorsa muhakkak devlet erkânından biridir." diyerek yüzümüzdeki yorgunluğu tatlı bir tebessüme çevirdi. 12 yaşındaki Onur Soral, Can Yücel'i tanıyor. Ona usta şairi öğreten hocasının verdiği ödevmiş. Bize Can Yücel'in kim olduğunu şöyle anlatıyor küçük Onur: "Modern Türk şiirinin dünyaca tanınan şairlerinden biri. Bense onu daha çok, 'İlle de bir şeye ait olacaksan, renklere ait olacaksın. Mesela turuncuya ya da pembeye. Ya da cennete ait olacaksın.' mısralarıyla biliyorum."

Cemil Meriç Sokak: Cemil Meriç Sokak, Üsküdar Bağlarbaşı tarafında iç içe geçmiş binaların bulunduğu oldukça sakin bir sokak. Bu sokakta kim çıkarsa karşımıza Cemil Meriç'in 'Bu Ülke'sinden' başlıyor onu anlatmaya. Onlardan biri de Marmara Üniversitesi öğrencisi Ümit Güçlü. Güçlü, "Cemil Meriç, Türk fikir hayatının önemli mütefekkirlerinden biri. Bundandır ki onu yaşatmak için bu sokağa adının verilmesi bizler için de müthiş bir onur. Biz gençler olarak 'Bu Ülke' aydınlarının isimlerini cadde ve sokaklarda görmek istiyoruz." diyor.

on5yirmi5 den sevim şentürk....