Kuzguncuk,İstanbul Anadolu kıyısında Üsküdar'ın kuzeyinde boğaza doğru karşınıza çıkan gezilebilecek ve hoş vakit geçirilebilecek ilk ve etrafını ahşap evlerin süslediği renkli bir sahil semtidir.


Kuzguncuk,

zguncuk'un en belirgin özelliği, dinlerin kardeşliği de diyebileceğimiz farklı inanıştan halkın bir arada iyi bir komşuluk ilişkileri içinde yaşamasıdır ve bunu yansıtan pek çok cami, kilise ve sinagog yan yana sıralanmıştır. Bunlardan en göze çarpan, Kuzguncuk iskelesinin hemen karşısında yer alan Surp Kirkor Lusaroviç Kilsesi 1835 yılında, bahçesindeki Yeni Cami 1852 yılında ve İcadiye caddesindeki Beth Ya'akov Sinagogu da 1878 yılında yapılmıştır.

Ayrıca Kuzguncuk'un kuzey tarafında bulunan ve Nakkaştepe olarak adlandırılan yerin yamaçlarında da etrafı duvarlarla çevrili olan Yahudi mezarlığı bulunmaktadır. Nakkaştepe'de ayrıca muhteşem bir boğaz manzarası mevcuttur ve ziyaretçiler için kafeler bulunmaktadır.

Yahudi mezarlığının karşısında Gümüşyolu Caddesinde ise Abdülmecid Efendinin yaşamış olduğu ve 200 dönümlük bir alana yayılmış olan çok güzel bir köşk olan Abdülmecid Efendi Köşkü yer almaktadır.

Kuzguncuk aynı zamanda boğaz boyunca uzanan güzel Boğaz yalılarıyla da meşhur. Bunlardan en göze çarpanı uçuk pembe renkli Pembe Yalı veya Macanlar Yalısı olarak adlandırılan 18.yy. sonu yapılan yalı olup boğazın en iyi korunmuş yalılarındandır. Kuzguncuk'un diğer önemli yalıları ise Baştımar Yalısı, Arapzadeler Yalısı, Heykeltıraş İhsan Bey Yalısı, Kamil Paşa Yalısı, Fethi Ahmed Paşa Yalısı, Madam Agavni Muratyan Yalısı ve Halil Haşim Bey Yalısıdır.

Kuzguncuk'ta vakit geçirmek ve dinlenmek isteyenler için bir zamanlar Can Yücel'in mekanı olarak sayılan Çınar Kafe veya Çınaraltı Kafe olarak adlandırılan tavsiye edilir. Çınaraltı Kafe'de çınar ağacının gölgesinde oturup boğaza karşı çayınızı yudumlamak güzel bir dinlence ve aktivite.

Ayrıca boğaz kıyısında taze balık yemek isteyenler için de meşhur bir balıkçı lokantası olan İsmet Baba tavsiye edilir.