MİHRİMAH SULTAN CAMİİ (İSKELE CAMİİ)Kanuni'nin kızı Mihrimah Sultan tarafından deniz kenarında 954 H ( 1547 Miladi) tarihinde Mimar Sinana Külliye olarak inşa ettirilmiştir.


MİHRİMAH SULTAN CAMİİ (İSKELE CAMİİ)

Kanuni'nin kızı Mihrimah Sultan tarafından deniz kenarında 954 H ( 1547 Miladi) tarihinde Mimar Sinana Külliye olarak inşa ettirilmiştir.

Son cemaat yerinin önünde ikiyüzlü ve yirmi musluklu som mermerden bir şadırvan vardır. Şebekelerin göbeğinde altışar şualı küçük yıldızlar görülür.

Şadırvanın mermer şebekelerinin üstünde zambak kabartmalı bir kuşak dolaşmaktadır. Camiin sağında ve solunda, kapıları son cemaat yerine açılan muntazam kesme taşla yapılmış tek şerefeli iki minaresi vardır. Camiin kapı ve pencere kanatları fildişi, sedef ve abanoz ile kalkmalıdır.

Vaaz kürsüsü de Türk kakmacılık sanatının güzel bir örneğidir. Kapı kanatlarına fildişi ile "Kelime-i Tevhid"işlenmiştir. Külliyenin dahilinde daha sonra ilave edilmiş muvakkıthane yıktırılmıştır. Mekteb te yola gitmiştir. Caminin mezarlığında Ciğalazadeler ve Meşhur kaptanıderya vezir Sinan paşanın mezarları bulunmaktadır.

Hazire giriş kapısı yanında duvarda monte edilmiş 1183 H (1769 M) tarihli Güneş saati Osmanlı ilim hayatı ve taşçılık sanatının iftihar belgesidir.