Zeynep Kamil MahallesiAdres: Dr. Burhanettin Üstünel Cd. No: 2/B Üsküdar / İstanbul Telefon: 0 216 532 62 50


Zeynep Kamil Mahallesi


Zeynep Kamil Mahallesi nerededir?

Zeynep Kamil, Anadolu yakasında yer alan Üsküdar'a bağlı bir semttir. Pazarbaşı, Üsküdar ve Karacaahmet arasında yer alır. Zeynep Kamil Mahallesi’nin kuzeyinde Valide-i Atik Mahallesi, doğusunda Barbaros Mahallesi, güneyinde Selimiye Mahallesi ve batısında Salacak Mahallesi bulunur.  

Semt, ismini Yusuf Kamil Paşa ile eşi Zeynep Hanım'dan almıştır. Eskiden ahalinin büyük bölümü gayrimüslim iken şu anda büyük bölümü Türk'tür.

Zeynep Kamil Mahallesi’nde neler var?

İstanbul Anadolu yakasındaki en eski kadın hastalıkları, doğum ve çocuk hastalıkları hastanesi burada bulunmaktadır. Hastanenin adı mahalle adıyla aynıdır.

Hastanenin bitişiğinde camisi de bulunur ve burada Yusuf Kamil Paşa ile eşi Zeynep Hanım'ın türbesi bulunmaktadır. Ayrıca hastane bünyesinde Anadolu Sağlık Meslek Lisesi bulunmaktadır ve semtin adını taşıyan ilköğretim okulu da hastanenin tam karşısındadır.

Kamu hizmetleri olarak; Üsküdar Belediyesi Bilgi Evi, itfaiye, hızır acil bulunmaktadır. Hastane çevresinde çok sayıda eczane bulunmaktadır. Ayrıca sağlık ocağı da faaliyettedir.

Doğu tarafında ise Karacaahmet Mezarlığı, benzin istasyonu ve Kadıköy-Üsküdar Askerlik Şubesi bulunmaktadır.
Zeynep Kamil Mahalle Muhtarı Hayrettin Kahya'dır. Muhtarlık Zeynep Kamil İlköğretim okulu karşısında bilgi evinin yanındadır.

Semtte Ayrıca: 2 tane banka şubesi, 6 tane çocuk parkı, 4 tane araba galerisi, 5 tane camii, 1 tane kuyumcu, 3 tane fotoğraf stüdyosu, 1 tane düğün salonu, çok sayıda pastahane ve lokanta, çok sayıda elektronik ve beyaz eşya satan dükkân bulunmaktadır.
Zeynep Kamil Mahallesi’ne nasıl gidilir?
Üsküdar-Acıbadem minibüsleri,6 Numaralı Üsküdar-Bulgurlu otobüs hattı ve Kadiköy'den Avrupa yakasına geçen otobüslerin güzergahı üzerindedir.

Zeynep Kamil Mahallesi’nin posta kodu kaçtır? 

Zeynep Kamil Mahallesi posta kodu şöyledir; 34668 

Zeynep Kamil Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir?

Adres: Dr. Burhanettin Üstünel Cd. No: 2/B Üsküdar / İstanbul

Telefon: 0 216 532 62 50