İstanbul Validebağ Anadolu Sağlık Meslek LisesiOkul Kodu : 970782 Okul Adı : İstanbul Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Telefon : 02163391381/5455800 -02163252904 WEB Adresi : http://validebagasml.meb.k12.tr Adres : Kalfaçeşme Sokak No1 Koşuyolu/Üsküdar


İstanbul Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

Okulumuz içinde bulunduğu 762 dönümlük arazi üzerine, Osmalı Padişahlarından II.Mahmut´un kızı ve Sultan Abdulaziz´in kız kardeşi Adile Sultan bir kçşk yaptırmıştır. Ölümünden sonra Validebağ arazisi Milli Saray ve Parklar gibi Hazineye geçmiştir. (1925) Cumhuriyet kurulduktan sonra 1926 yılında M.Maarif Vekili Mustafa Necatibey´in isteği üzerine Atatürk tarafından MEB.´na verilmiştir.
   Okulumuzun eğitim gördüğü bina, bu arazi içinde Sultan Abdulaziz tarafından atların barınağı ve seyislerin ikamet etmesi için yaptırılmıştır. 1974 yılında şimdiki yatakhane binasında eğitime başlayan okulumuz, sonraki yıllarda İhasn Mermerci Çocuk Pavyonu´nda, sanatoryum binasında ve nihayet 1979  yılında hastanenenin idare binasında (şimdiki okul binamız) eğitime başlamıştır.
   Validebağ Sağlık Meslek Lisesi, 10.09.1974 tarih ve 324/2208 sayılı onay ile 1974/1975 öğretim yılında eğitime başlamıştır. Okulumuzun açılış amazı; Okullarda hemşire istihdamının zorunlu hale gelmesi fikrine binaen ihtiyacı karşılamak ve Öğretmenler hastanesinde uygulama imkanının olmasından dolayıdır. Okulumuz Sağlık İşleri Daire Başkanlığı´nın 03.09.1992 tarih ve 265/6501 sayılı onayı ile Anadolu Sağlık Meslek Lisesi´ne dönüştürülmüştür.
   Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi sırasıyla Dr.Abdurrahim Alatlı (1974), Dr. Esat Sarıkaya (1978), Opr. Dr. Erdoğan Baran (1979), Cumali Gündüz (1981), Güler Sürücü (1982), Ali İhsan Tavukçu (2009) müdürlük görevini yürütmüştür.
  2012 yılında 1113 mezun veren okulumuzda halen 525 öğrenci öğrenim vermektedir.
 
   Türkiye’nin hemen her ilinden öğrencinin eğitim gördüğü ve bugüne kadar yüzlerce hemşire yetiştiren okulumuz; halen Hemşirelik, Acil Tıp Teknisyenliği (ATT) ve Tıbbî Laboratuar Teknisyenliği (TLT) bölümleriyle, yatılı/gündüzlü bir şekilde öğretim hizmetine devam etmektedir.
 
   Mezunlarımızın çoğunluğu, mesleklerini lise eğitimleri doğrultusunda Hemşirelik ve Teknisyenlik olarak sürdürürken bir kısmı da üniversiteye devam ederek alanlarında veya alanlarına yakın bölümlerde lisans ve sonrasına yönelik eğitimi tercih etmiş ve etmektedirler.
 
   Yüksek başarıyı hedefleyen idareci ve öğretmen kadrosu; çağdaş öğretim yöntem/teknik ve ders araçları ile kaliteli hemşire ve teknisyen yetiştirme kararlılığındaki okulumuz; bir yandan da Anaokuluyla yarının büyükleri çocuklarımıza hizmet vermektedir.
 
   Bu zamana kadar Türkiye’nin ilk Anadolu Sağlık Meslek Lisesi (Bakanlığımızın, bütün Sağlık Meslek Liselerinin Anadolu Lisesi olması kararıyla 2010-11 öğretim yılından itibaren diğer SML de Anadolu Lisesi statüsü kazanmıştır) olan okulumuzda, hem akademik  hem de meslekî ve uygulamalı eğitim verilmekte, bu şekilde öğrenci beceri ve başarısı arttırılarak iş hayatına yönelik tecrübe kazanmaları sağlanmaktadır.
 
   Akademik ve meslekî eğitimin büyük bir kısmı okulumuzdaki mevcut derslik ve laboratuarlarda verilirken uygulamalı eğitim için öğrencilerimiz, öğretmenlerinin gözetim ve denetiminde; Marmara Üniversitesi Hastanesi, Siyami Ersek Göğüs Hastalıklar ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Koşuyolu Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Üsküdar Devlet Hastanesi ve Vâlidebağ Ek Binası, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Okmeydanı SSK Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastanelerine gitmekte ve buralarda aynı zamanda ücretli bir şekilde staj yapma imkanı bulurken, iş hayatına erken adım atma şansı da yakalamaktadır.
 
   Yarınlarımızı emanet edeceğimiz gençlerimizin, toplumsal değerlerimize dayalı, donanımlı, çağın gerek ve standartlarına uygun bir şekilde yetişmesi hususunda gayret eden idareci ve personeliyle; Atatürk’ün Türk toplumuna gösterdiği temel hedefler doğrultusunda ve yasal mevzuat çerçevesinde kamu hizmeti vermeye devam edecektir.

Okul Kodu    :    970782
Okul Adı    :    İstanbul Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi
Telefon    :    02163391381/5455800 Belgegeçer02163252904
WEB Adresi    :    http://validebagasml.meb.k12.tr
Adres    :    Kalfaçeşme Sokak No1 Koşuyolu/Üsküdar
VİZYON
Yeni Öğretim Yöntemleri ve gelişmelerin izini sürerek, Sağlık Eğitimi ve yetiştirdiği öğrencileriyle marka değerine ulaşmış; evrensel nitelikli, lider bir okul olabilmek...
MİSYON
Türk Milli Eğitiminin amaç,ilke ve hedefleri doğrultusunda; meslekî ve akademik alanda başarılı; yeteneklerini geliştirmeye ve yeniliğe açık, bilinçli nesiller yetiştirmektir
BAŞARILAR
Tekvando birinciliği, Münazara yarışması birinciliği,