Veteran Masa Tenisçileri DerneğiAdres: Örnek mah. Ali Fuat cebesoy İlköğretim Okul Spor Salonu Altığ-1 sk. Telefon: 0216 315 20 20


Veteran Masa Tenisçileri Derneği

Tarihçemiz

V.M.T.D. Tarihçesi

Kurucu kadro..Türkiye Masa Tenisi Federasyonuna bağlı olarak çalışmalarını yurt içinde ve yurt dışında sürdürmekte olan Veteran Masa Tenisçileri Derneği, 1992 yılı sonunda resmi bir kuruluş haline getirilmiş ve bu tarihten itibaren yaptığı ciddi çalışmalar ile, Türk Masa Tenisinin gelişmesinde önemli katkılar sağlamıştır.

Veteranlarımızın uluslararası yarışmalarla ilk tanışmaları 1986 yılında İtalya'nın Rimini kentinde yapılan 3. Dünya Veteran Masa Tenisi Şampiyonası ile olmuştur. Bu turnuvaya, yan tarafta resim ve isimleri görülen veteran arkadaşlarımız katılmışlardır.

Daha sonra, 1988 yılında Zagreb'de yapılan 4. Veteran Dünya Şampiyonasına 13 Türk veteranı katılırken, bu turnuvada ilk kez bir Bn. Türk Veteran oyuncusu oynamıştır. (Münire Özdemir)

Kurucular1990 yılında Türk Veteranları, Amerika' da yapılan Dünya Şampiyonası yerine, Göteborg' da yapılan Avrupa Veteran ikili takım müsabakalarına katılmışlardır. Bu turnuvada, 50-60 yaş gurubunda Nazım Arpacı-Oktay Aras ve Necmi Şahin-Remzi Sarıoğlu ikilileri Avrupa 3. lüğü elde ederek, Türk Veteranlarının uluslararası arenadaki ilk başarılarını kazanmışlardır.

1992 yılında Dublin'de yapılan 6.Dünya Şampiyonasına 14 kişi ile katılan Türk Veteranları, ülkelerine dönüşlerinde, Veteran Masa Tenisinin Türkiye' de yayılması ve gelişmesi için örgütlenme gereğini duymuşlar ve 1992 yılı sonunda yapılan çalışmalardan sonra 1993 yılı başında, "Veteran Masa Tenisçileri Derneği" ni (V.M.T.D.) kurmuşlardır.

V.M.T.D. kurulduktan sonra, Türkiye Masa Tenisi Federasyonu ile de yapılan işbirliği neticesi, yurt genelinde resmi Türkiye ve İstanbul Turnuvalarını düzenleyerek faaliyetlerini sürdürürken, aynı zamanda kısa bir sürede üye sayısı da 200 lü sayılara ulaştırmışlardır. Bugün derneğimizin üye sayısı 400 ü geçmiş, diğer dernek ve grup veteranlarla birlikte Türkiye' deki veteran sayısı 600 ü geçmiştir.

1994 yılında Avustralya' nın Melbourne kentinde yapılan Dünya Veteran Şampiyonasına 24 oyuncu ile katıldıktan sonra, 1995 yılında Galatasaray Kulübü masa tenisi şubesi ile birlikte ve ilk veteran masa tenisi uluslararası turnuvasını Antalya'da düzenlemişlerdir. Sadece 8 yabancı veteranın oynadığı bu turnuvada 28 de yerli oyuncu katılmıştır.

Daha sonraki yıllarda, Galatasaray Kulübünün çekilmesi ile bu turnuva, artık V.M.T.D.' nin kendi organizasyonu olarak daha da geliştirilmiş ve Bodrum'da 4 yıl arka arkaya düzenlenerek uluslararası takvime girmiştir. Bordum' daki 6.Uluslararası Turnuvamızda 78 yabancı ve 56 yerli oyuncu oynamıştır.

2001 Yılında, Antalya' da yapılan 7. turnuvamızda ise, bu rakamlar, 117 yabancı ve 80 yerli veteran masa tenisçiye ulaşırken, aynı zamanda 18 ülkeye mensup, aralarında Dünya ve Avrupa Şampiyonlarının da bulunduğu değerli oyuncular oynamışlardır.

8.9. ve 10 cu Uluslararası Turnuvalarını yine Antalya ve çevresinde başarı ile düzenleyen V.M.T.D., yarışma heyecanının yanı sıra ,ülkemizin coğrafi güzelliklerini, tarihi değerlerini misafirlerine sergilerek onların çok güzel ve keyifli bir tatil geçirmelerine olanak sağlamıştır.

11. uluslararası turnuvamızı 26 Eylül - 30 Ekim 2005 tarihleri arasında Alanya Atatürk Spor Salonunda organize ettik.

Uluslararası Turnuvamızı T.M.T.F. faaliyet takvimine dahil etmiştir, bu vesile ile kendilerine teşekkür ederiz .

V.M.T.D. Ülkemizde masa tenisinin gelişmesi ve her yaşta insanımızın bu sporu yapabilmesi için çalışmalar yapacak, uluslararası ilişkilerini sürdürecek ve veteran sporculuğunun ülke genelinde yayılması için bundan böyle de büyük bir çaba sarfedecektir.

Saygılarımızla,

V.M.T.D. Yönetim Kurulu