SULTAN ABDÜLAZİZ AV KÖŞKÜBu güzel ve şirin av köşkü, Validebağı Prevantoryumu hudutları içinde, eski ismi İsmail Paşa Caddesi olan Koşuyolu üzerinde Sırma Perde Sokağı'nın sağ köşesindeki İstanbul Belediyesi Sular İdaresi Deposu'nun karşısındadır.


SULTAN ABDÜLAZİZ AV KÖŞKÜ

Bu güzel ve şirin av köşkü, Validebağı Prevantoryumu hudutları içinde, eski ismi İsmail Paşa Caddesi olan Koşuyolu üzerinde Sırma Perde Sokağı'nın sağ köşesindeki İstanbul Belediyesi Sular İdaresi Deposu'nun karşısındadır. Koşuyolu'na açılan büyük bahçe kapısının sağ tarafında kale burcunu andıran Validebağ Kasrı'nın su deposu ve terazisi vardır. Ahşap, tek katlı av köşkü bu kapıdan 100 m. ileridedir. Köşkün etrafını ahşap sütunlar üzerine oturtulmuş bir revak çevirmiştir. Kapısının yanına "Abdülaziz Köşkü-1856" yazılı bir levha asılmıştır. Sultan Aziz, 1861-1876 tarihleri arasında padişah olduğuna göre köşk, ya şehzadeliği zamanında yapılmış olmalı ya da tarih yanlış yazılmış olmalıdır.

Kapının iki tarafına ve bahçeye, eşlerini Sultanahmet Meydanı'nda gördüğümüz, dökme havagazı fenerleri yerleştirilmiştir. Köşkün arka bahçesine de, fıskiyeli mermer bir havuz yapılmıştır. Köşk, alt üst pencerelerden ışık alır. Üst pen- cereler renkli camlıdır. Kapıdan zemini çini döşeli bir antreye girilir. Sağ tarafta helâ vardır. Sol taraftaki merdivenden de büyük salona bakan tavanı çok alçak mahŞle çıkılır. Salonun duvarları İtalyan çinileriyle kaplanmıştır. Burada küçük bir kahve ocağı, mermer yalaklı bir çeşme bulunmaktadır.

Çeşmenin üstüne, doğanın en güzel renklerle bezediği oval bir taş oturtulmuştur ki görülmeğe lâyıktır. İyi bir binici olan Sultan Aziz, bu havaliyi pek sever, Alemdağı'na ava gittikçe buraya gelerek dinlenirdi. Bu köşk yerini Altunizâde İsmail Paşa'dan aldığı söylenir.