Özel Acıbadem Genetik Hastalıklar Tanı MerkeziAdres: Küçük Çamlıca Mahallesi Fahrettin Kerim Gökay Caddesi No:49 Üsküdar Tel: +90 (216) 547 36 36


Özel Acıbadem Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi

Tarihçe

Laboratuvarımız 2002 yılı bahar aylarında Acıbadem Sağlık Grubuna ait Soyak Polikliniğinin bir katında faaliyetine başlamıştır. Acıbadem Sağlık Grubunun farklı birimlerde verilen laboratuvar hizmetlerinin tek noktada toplanması ile grubumuzun laboratuvar hizmetlerinin daha da gelişmesine katkıda bulunan laboratuvarımızda Ocak-2003 tarihinde Genetik Tanı Merkezimiz faaliyete başlamıştır. Genetik Tanı Merkezimiz, kurulu altyapısı ve kısa sürede geliştirdiği geniş test paneli ile şimdiden ülkemize konusunda referans hizmeti vermeye başlamıştır.

 

Acıbadem Sağlık Grubunun ve Laboratuvarımızın öncü uygulamalarından bir diğeri Haziran-2003 tarihinde örnek kabul etmeye başlayan Kordon Kanı Bankasıdır. Acıbadem Kordon Kanı Bankası, dünyadaki benzerlerinin eşdeğerinde bir teknolojiyi ülkemize taşıyarak, isteğe bağlı kordon kanı saklanması hizmetini veren ilk özel kordon kanı bankasıdır. Laboratuvarlar cGMP koşullarına uygun steril odalar olup deprem ve doğal afetlere dayanıklı olarak yapılmıştır, ısı, basınç, partikül sayısı ve mikroplar açısından her an izlenmektedir.

Misyonumuz

Verdiğimiz mükemmel laboratuvar hizmetiyle, yeni laboratuvar servislerinin geliştirilmesine ve laboratuvar çalışması gerektiren araştırmalara katılımımız ile profesyonel ilişki kurduğumuz tüm sağlık kuruluşlarının hasta bakım hizmetlerinin sürekli olarak daha iyileştirilmesine katkıda bulunmaktır.

Kalite Belgeleri

• European Molecular Genetics Quality Network (EMQN) member

 

• European Cystic Fibrosis Network

 

• UK-NEQAS (United Kingdom National External Quality Assessment Schemes)

 

• DGKL (Deutsche Vereinte Gesellschaft für Klinische Chemie und Laboratoriumsmedizin)

 

• ISSAID (International Society of Systemic Auto-Inflammatory Diseases)

 

• National Institutes of Health (NIH) Genetests: www.genetests.org

 

• Orphanet ( European Portal for rare diseases and drugs) www.orpha.net

 

• Eurogentest www.Eurogentest.org listesinde bulunmaktadır.

Doç. Dr. M. Cengiz Yakıcıer

Tıp Doktoru ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Doktoru

1986 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun oldu. Fransa’nın Lyon kentinde Claude Bernard Lyon 1 Üniversitesinde Nükleer Tıp İhtisası ve gene aynı Üniversitede Moleküler Biyoloji ve Genetik Doktorası yaptı. Centre Leon Berard (Lyon, Fransa), Harvard Üniversitesi, Massachusetts General Hospital (Boston, ABD) ve Centre d'Etude du Polymorphisme Humain (CEPH, INSERM U434) ünitelerinde çalıştı. 2001-2009 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde öğretim üyesi, BilGen (Bilkent Üniversitesi Genetik ve Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi) tanı sorumlusu olarak görev yaptı. 2010 yılı başından beri Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde Genetik Tanı Merkezi, sorumlu müdürlüğünü yürütmektedir. Aynı zamanda Acıbadem Üniversitesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesidir. Ailesel kanserlere yatkınlığın genetik mekanizmaları, kanser ve inflamatuar hastalıkların moleküler temelleri, ve moleküler ve genetik tanı yöntemlerinin geliştirilmesi ile ilgilenmektedir.

 

FULYA TAYLAN

Moleküler Biyolog

16 Kasım 1980'de Kdz. Ereğli'de doğdu. Düzce Arsal Anadolu Lisesi' nden mezun olduktan sonra eğitimine Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde devam etmiştir. 2002 yılında onur derecesiyle mezun olmuştur. Ağustos 2002'de Acıbadem Genetik Tanı Merkezi'nin kuruluşundan beri Moleküler Biyolog olarak görev yapmaktadır.

İlgi Alanları: Preimplantasyon Genetik Tanı, embryonik kök hücreler, otoimmün hastalıklar

 

ŞİRİN YÜKSEL

Moleküler Biyolog

14 Mart 1980'de İstanbul'da doğdu. Ortaokul ve liseyi Üsküdar Amerikan Lisesi'nde tamamladı. 2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezun oldu. Şubat 2003'den beri Acıbadem Genetik Tanı Merkezi'nde Moleküler Biyolog olarak görev yapmaktadır.

İlgi Alanları: Kök hücre tedavisi ve uygulamaları, kanser genetiği.

 

A. GÜLİZ EREN

Biyolog

 

19 Ekim 1981'de İstanbul'da doğdu. Lise eğitimini Bakırköy Sabri Çalışkan Lisesi'nde tamamladı. Biyoloji lisans derecesini 2003 yılında İstanbul Üniversitesi'nden aldı. Aralık 2003'den beri Acıbadem Genetik Tanı Merkezi'nde Biyolog olarak görev yapmaktadır. İlgi Alanları: Kök hücre tedavileri, kordon kanı prezervasyonu, hücre ve doku kültürleri, sitogenetik.

Vizyon

Acıbadem Genetik Tanı Merkezinin vizyonu, bilimsel araştırma-geliştirmeye dayalı yüksek standartlı ve geniş servis ile uluslararası standartlarda kalite ve güvenilirliğin sembolü olan, dünyada verdiği hizmetler ve bilimsel yayınları ile özgün yer edinmiş, tüm sağlık kuruluşlarının tercih ettiği referans laboratuvarı olmaktır.