Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi1986 Yılında Japonya’dan gelen Japon Uçurtma modelleri katalogu ile başlayan ürün toplama süreci 2011 Aralık ayı ile 2000’e yaklaşan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinin en önemli özelliklerinden biri “Çocuk Dostu Müze” olmasıdır.


Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

1986 Yılında Japonya’dan gelen Japon Uçurtma modelleri katalogu ile başlayan ürün toplama süreci 2011 Aralık ayı ile 2000’e yaklaşan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinin en önemli özelliklerinden biri “Çocuk Dostu Müze” olmasıdır.

3 Yaş itibariyle ziyaretçi kabul eden müze, bünyesinde barındırdığı eğitimcileriyle her yaş gurubuna muhatabının anlayacağı bir dil kullanarak rehberlik yapılmaktadır.


Hiçbir ürününü cam fanuslar arkasına gizlemeyen, uzman eğitimci rehberleri ile birebir her ürün için ayrı hikâyeler, tarihi bilgiler çeşitli belgeler ve görseller eşliğinde anlatılmaktadır.


Müze gezisine katılanlar talep etmeleri halinde uçurtma atölyelerine katılarak ülkemiz kültürünü temsil eden uçurtma modellerini uzman eğitimcilerin destekleri ile yapabilmektedir.Uçurtma kültürünü daha yakından tanımak veya benzeri çalışmalar yapmak isteyen amatör veya profesyonel araştırmacılar için tüm imkânlar sunulmaktadır.
Bu çerçevede, talep eden ziyaretçiler için müzemizin arşivleri, tüm ofis imkânlarımızla birlikte ücretsiz olarak hizmetlerine verilmektedir.21 Ülkeden toplanan (Ocak 2012 itibariyle) yaklaşık 2000 adetlik uçurtma, uçurtma yayınları, uçurtma malzemeleri ve çeşitli objelerden oluşan farklı kültürlere ait geniş bir koleksiyon bulunmaktadır.İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin 2012 yılı için planladığı bir proje çerçevesinde, tüm dünya ülkelerinin mercek altına alınarak yoğun bir çalışmaya girilmesi ve muhtemelen 2012 yılı sonuna kadar koleksiyondaki ülke sayısının 25’i, ürün sayısının ise 2500’iü geçecek şekilde ürün toplanması planlanmakta ve uygulanmaktadır.

Müzenin adı Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi – İstanbul

Kuruluş tarihi Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinin resmi kuruluşu 2005 yılı olmakla birlikte, materyaller 1986 yılından itibaren toplanmaya başlanmıştır.

Yöneticileri Mehmet Naci Aköz, Aslan Akıner, Gülen Okumuş, İbrahim Yıldırım ve Ayşe Rayet Aracı

Müzeyi kuranlar Mehmet Naci Aköz, Aslan Akıner, Gülen Okumuş, İbrahim Yıldırım

Kuruluş çalışmaları Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, resmi kuruluş yetkisini İstanbul Uçurtmacılar Derneği tüzüğünden almaktadır.