Salonun ismi değişiyor!8 yıllık doping cezası nedeniyle kaybeden Aslı Çakır Alptekin’in adının verildiği İstanbul’daki altetizm salonunun ismi değişecek. Ödüllerin de geri alınması için talimat verildi


Salonun ismi değişiyor!

Türkiye’nin atletizm tarihinde kazandığı ilk olimpiyat altın madalyasını CAS Mahkemesi’nden çıkan 8 yıllık cezayla kaybeden Aslı Çakır Alptekin’in adı, spor salonundan da silinecek. 
 
Ayrıca başta olimpiyat şampiyonluğu olmak üzere devletten aldığı 2550 cumhuriyet altını karşılığı paranın faiziyle geri alınması için harekete geçildi.
 
Milli atletin 29 Temmuz 2010’dan sonraki derecelerinin silinmesiyle Olimpiyat ve Avrupa şampiyonluklarını yitirmesi sonrası İstanbul Ataköy’deki “Olimpiyat Şampiyonu Aslı Çakır Alptekin” salonun isminin de değiştirileceği öğrenildi. 
 
Ancak benzer şekilde doping cezası alan Nevin Yanıt’ın ilk Avrupa şampiyonluğu elinden alınmadığı için Mersin’deki Atletizm Sahası’na verilen ismi değiştirilmeyecek.
 
ÖDÜLLER HEMEN İSTENECEK
 
Spor Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz dönemde dopingli çıkan madalyalı atletler Alemitu Bekele, Melis Mey ve Nevin Yanıt’a verilen ödüllerin geri alınmasında uyguladığı resmi belgelerin ulaşmasından sonra harekete geçme yönteminden de vazgeçecek.
 
Alptekin ile ilgili CAS kararının internette yayınlanması ve medyayada çıkan haberler sonra evrak intikalini beklemeden hemen harekete geçecek olan teşkilat, yönetmelik uyarınca verilen ödülleri geri isteyecek. 
 
Tahsilat için gerekirse borçlar kanununda yazılı esaslar uygulanacak. Ancak bu ödemelerin ilk etapta IAAF’tan gelen temiz yazılarına istinaden yapılması, teşkilatı alacakları uluslararası alanda IAAF ve CAS’a rücu ettirme ihtimalini de gündeme getirdi. Alptekin’e kulübü Üsküdar Belediyesi ve bir inşaat firması tarafından verilen iki dairenin akıbetinin ne olacağı ise bilinmiyor.
 
(Murat Ağca/Habertürk)