Üsküdarın Yaykuyrukları - Sminthurus ViridisHavalar soğuduğunda makro için canlı bulmak oldukça zorlaşıyor mesela, özellikle ilgimi çeken sıçrayan örümcekler ilkbahara kadar ortadan kayboluyor. Fakat kış geldiğinde de halen bazı böceklerin fotoğraflarını çekmek mümkün olabilir.


Üsküdarın Yaykuyrukları - Sminthurus Viridis

 

Üsküdarın Yaykuyrukları - Sminthurus Viridis

Havalar soğuduğunda makro için canlı bulmak oldukça zorlaşıyor mesela, özellikle ilgimi çeken sıçrayan örümcekler ilkbahara kadar ortadan kayboluyor. Fakat kış geldiğinde de halen bazı böceklerin fotoğraflarını çekmek mümkün olabilir.

Velhasıl kış ortamında böcek ararken yaykuyrukları buldum. Gerçi bu canlıların böcek olup olmadıkları da ilmi açıdan tartışmalı bir konu. Birkaç sene öncesine kadar böyle bir mâhluk hakkında hiçbir bilgim yoktu. Aslında bunları daha önceden pire zannediyordum çünkü rahatsız edildiklerinde benzer şekilde sıçrıyorlar ve bazı türleri çok yakından bakmadıkça pireye benzemiyor da değil.

Yaykuyruklar temelde toprak hayvanlarıdır ve toprakta bol olarak bulunur. Ayrıca mağaralarda, karla kaplı alanlarda, ağaç kabuklarının altında, tatlısu birikintilerinin yüzeyinde, deniz kenarlarındaki bitkilerin üzerinde ya da karınca yuvalarının içinde de bulunabilirler, Antarktika dahil dünyanın hemen her tarafına yayılmışlardır ve 6.500den fazla türü mevcuttur.

Bir yaykuyruk gövdesinin altında bulunan katlanmış bir kuyruğa benzeyen organını kullanarak boyunun 30 katı civarındaki mesafelere sıçrayabilir. Canlıya ismine veren bu organ bir sustalı çakı mekanizması gibi çalışarak büyük bir hızla sıçramayı sağlar.

Yaykuyruklar yumuşak gövdeli ve altı bacaklı mahlûklardır. Kanatları yoktur ve gövdeleri altı veya daha az bölümden müteşekkildir. Yetişkinler ile yavruların görünüşleri aynıdır sadece boyutları farklıdır. Çoğu türünün küçük gözleri olmakla birlikte bazıları kısmen ya da tamamen kör olarak yaratılmıştır. En soğuk şartlarda bile hayatta kalabilirler.

Bu sayfada görülen tür Sminthurus Viridis'tir.
üsküdar.biz......