Vehbi Koç VakfıNakkaştepe, Azizbey Sokak No: 1 Kuzguncuk / İSTANBUL Tel: 0 216 531 08 58 Fax: 0 216 492 58 72


Vehbi Koç Vakfı

Türkiye'deki geçmişi eskilere dayanan ancak unutulmaya yüz tutmuş vakıf geleneğini canlandırmak amacıyla kurulan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk vakıflarından biri olan Vehbi Koç Vakfı, 17 Ocak 1969'da Vehbi Koç tarafından hayata geçirildi. Çağdaş ve gelişen bir Türkiye için; yaşamın en temel gereksinimleri olan eğitim, sağlık ve kültür alanlarında faaliyet göstermeye başlayan Vakıf, kuruluşundan itibaren hayırseverlere örnek oldu. Okul, yurt, kütüphane ve klinik gibi tesisler kurarak bunları ilgili kamu kuruluşlarına devretti. Kâr amacı gütmeden kurduğu ve yönettiği eğitim, sağlık ve kültür kurumlarında önemli ilklere imza attı. Maddi imkanları kısıtlı binlerce yetenekli gence eğitimde fırsat eşitliği yaratmak amacıyla burs verdi.

Vakıf yönetimi 1980'li yılların başında, faaliyet gösterdiği alanlarda kaynağı sağlanmış, iyi organize edilmiş projeler gerçekleştirmek için yoğun bir çalışma sürecine girdi. Tecrübeler, bir eserin meydana getirilmesi kadar, yaşatılmasının da önemli olduğunu gösteriyordu. Vakıf en ince ayrıntısına kadar planlayarak kurduğu tesislerin işletme sorumluluğunu da üstlenecek ve böylelikle bu kuruluşların sunduğu hizmetin kalitesini hep üst düzeyde tutabilecekti. Her biri mükemmellik merkezi haline getirilen kuruluşlarıyla topluma örnek modeller sunacaktı. Bu anlayışla kurulan Vakıf Kuruluşları Türkiye’de eğitim, sağlık ve kültür dünyasına ışık tutmak hedefiyle çalışmalarına devam ediyor. Vehbi Koç Vakfı; varlık sebebine hizmet eden kuruluşlarının yanı sıra eğitim, sağlık ve kültür alanındaki geniş çaplı proje destekleriyle de topluma hizmet ediyor.

Vehbi Koç Vakfı yaşamın en temel gereksinimleri olan eğitim, sağlık ve kültür alanlarında yönetimini üstlendiği kurumlar, desteklediği projeler ve düzenli programlar aracılığıyla Türkiye’nin daha hızlı gelişmesine destek olmayı; tüm faaliyetlerinde “en iyiye” örnek olarak, sürdürülebilir ve tekrarlanabilir modellerle Türkiye’ye fayda sağlamayı amaçlıyor.

Vakıf Kuruluşları
Eğitim
VKV Koç Özel İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi (Lise 1988, İlköğretim 1998)
Koç Üniversitesi (1993)
Koç İlköğretim Okulları (1998-2008) - Cumhuriyetin 75’inci yılının kutlandığı 1998’de Vakıf tüm yurtta 13 ilkokul açmıştır. Bu projeye 2006-2008 döneminde 4 yeni okul eklenmiş, toplam sayı 17’ye ulaşmıştır.
Model Okul Projesi (2014’te açılması planlanmaktadır.)

Sağlık
Semahat Arsel Hemşirelik, Eğitim ve Araştırma Merkezi (SANERC, 1992)
VKV Amerikan Hastanesi (1995)
Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu (1999)
Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010)
Sağlık Bilimleri Kampüsü (2014’te açılması planlanmaktadır.)

Kültür 
Sadberk Hanım Müzesi (1980)
Vehbi Koç ve Ankara Araştırma Merkezi (VEKAM, 1994)
Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü (AKMED, 1996)
Antalya Kaleiçi Müzesi (2000)
Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED, 2005)
TANAS Sanat Galerisi, Berlin (2008)
ARTER Sanat İçin Alan, İstanbul (2010)

Vehbi Koç Ödülü

Vehbi Koç Vakfı, kurucusunun yaşamı boyunca gerçekleştirmek istediği bir proje olan Vehbi Koç Ödülü’nü 2002 yılında hayata geçirmiştir. Ülke yararına hizmetler veren, katkıda bulunan kişi ve/veya kurumları desteklemeyi sosyal bir sorumluluk ve onurlu bir görev sayan Vakıf, Vehbi Koç Ödülü ile topluma değer katan, örnek olan hizmetleri tanıtmayı ve ödüllendirmeyi amaçlamaktadır. Vehbi Koç Vakfı, her yıl eğitim, sağlık veya kültür alanlarından birinde, Türkiye’nin ve Türk insanının gelişimine önemli katkıda bulunmuş kişi veya kurumlara Vehbi Koç Ödülü’nü vermektedir.

Yaptığım ve yapmakta olduğum yardımların ölümümden sonra da Türk toplumuna faydalı olacak şekilde devamı maksadı ile bu vakfı kuruyorum.”

17 Ocak 1969, Vehbi Koç

Vehbi Koç başarılı işadamlığının yanı sıra toplumsal sorunların çözümünde her bireye sorumluluk düştüğüne inanan gerçek bir hayırseverdi.

Vehbi Koç, hayata atıldığı ilk günden itibaren halk arasında muhtaç olanlara hep yardım etti ve bundan büyük mutluluk duydu. İlerleyen yıllarla beraber topluma hizmet verecek sosyal amaçlı tesisler yaptırma yönünde daha çok adım attı. 

Eğitimin, ülke kalkınmasında büyük rol oynadığına inanıyor, gençliğin yetişmesine hizmet etmenin bir insanlık ve vatan borcu olduğunu düşünüyordu. Bu inançla okul, kitaplık ve öğrenci yurdu gibi eğitime yönelik projeler gerçekleştirdi.

Vehbi Koç için sağlık konusu da ayrı bir önem taşıyordu. Ona göre sağlık her işin başıydı. Bu bakış açısı Vehbi Koç’u sağlık alanında bağış ve tesisler yapmaya yöneltti. Zamanla hayır işleri nicelik ve nitelik olarak giderek gelişmeye başladı. Sosyal hizmet ve bağışlarını kurumsal hale getirerek kendisinden sonra da sürekliliğini sağlamayı istiyordu.

Vehbi Koç Vakfı, yaşamında gerçekleştirdiği en büyük projelerden biri oldu. 1969 yılında kurulan Vakıf, Vehbi Koç’un attığı sağlam maddi temeller üzerinde onun arzuladığı şekilde serpilerek büyümeye devam ediyor.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk vakıflarından biri olan Vehbi Koç Vakfı eğitim, sağlık ve kültür alanında yaptığı atılımlarla 1969’dan bu yana Türkiye’nin geleceği için çalışıyor...

EĞİTİM
Vehbi Koç Vakfı, 1969’dan bu yana eğitim bursları ile yetenekli fakat maddi imkanları kısıtlı gençler için fırsat eşitliği yaratmak amacıyla çıktığı yolda Türkiye’nin geleceği için yeni sorumluluklar üstlenerek eğitim alanını dünya standartlarında yeniliklerle zenginleştirmektedir.

Bilime evrensel düzeyde katkıda bulunarak bir mükemmeliyet merkezine dönüşen Koç Üniversitesi, geleneklerine ve kültürüne sahip çıkan, insan haklarına saygılı, yeniliklere açık, sorumluluk sahibi bireyler yetiştirmeyi hedefleyen VKV Koç Özel İlkokulu Ortaokulu ve Lisesi ve Türkiye’nin dört bir yanına yayılan Koç İlköğretim Okulları Vehbi Koç Vakfı’nın Türk eğitim sisteminin çağdaş standartlara ulaşmasına öncü ve örnek çalışmaları ile katkıda bulunmaktadır.

Vehbi Koç Vakfı, Koç Holding ile Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi, Arçelik ile Eğitimde Gönül Birliği Projesi’nin yürütülmesi gibi kapsamlı projelerin yanı sıra eğitim binası ve yurt inşaatı gibi projeleri ile eğitime katkılarını sürdürmektedir.

SAĞLIK
Vehbi Koç Vakfı’nın kurduğu tıp teknolojisinin en son imkânlarına sahip Türkiye’nin en gelişmiş özel hastanelerinden VKV Amerikan Hastanesi, öğrencilerini profesyonel hemşirelik mesleğine attıkları adımda tam bir donanımla yetiştiren Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu, çalışan hemşirelerin mesleki gelişimini destekleyen SANERC, Koç Üniversitesi bünyesinde kurulan Tıp Fakültesi, halen yapımı süren Sağlık Bilimleri Kampüsü ve Araştırma Hastanesi ve sağlık alanındaki projelere katkısıyla yarınlarımız Türk tıbbının yetkin insan kaynağına ve çağdaş uygulamalarına emanet...

KÜLTÜR
Çağdaş bir anlayışıyla kurulan, sanatın evrensel dilini toplumla buluşturan müzeleri, Anadolu medeniyetlerinin geçmişine, kültürel mirasına sahip çıkarak kapılarını bilim, kültür ve sanat dünyasının hizmetine açan araştırma merkezleriyle, destek verdiği projelerle Vehbi Koç Vakfı, geçmişimize ve geleceğimize ışık tutuyor. Sanatsal ve kültürel yaşamın kalbi Sadberk Hanım Müzesi, AKMED, VEKAM, ANAMED, TANAS, ARTER, Ford Otosan Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde atıyor.