Kuzguncuk BostanıDiren Kuzguncuk Facebook sayfasında Kuzguncuklular Derneği Yönetim Kurulu’nun yer verilen açıklaması


Kuzguncuk Bostanı

İstanbul’un Üsküdar semtinde yer alan boğaz köyü Kuzguncuk, 21 bin liraya Üsküdar Belediyesi’ne kiralandı. Yapılaşmaya karşı verdiği mücadeleyi sürdürmeye devam eden Kuzguncuk sakinleri, geçen yıl Kasım ayında Bostanın kurtulduğu müjdesini vermişti. 


bin liradan ihaleye çıkan Kuzguncuk bostanı, 21 bin liraya Üsküdar Belediyesi’ne kiralandı. Bostan yıllardır  yapılaşmaya açılmak istenmiş ancak Kuzguncuk sakinlerinin hukuki mücadelesiyle yapılaşmadan kurtulmuştu. Kuzguncuklular Derneği  Başkanı Tülay Onat, kiralaya verilen bostanlar hakkında açıklamada bulundu.

Üsküdar Belediyesi AK Parti Başkan adayı Hilmi Türkmen ile konuyu görüştüğünü belirten Onat, “Türkmen, bostanların halkın kullanımına bırakılacağını söyledi. Ben de bostanlarla ilgili kararı Kuzguncukluların vermesi gerektiğini ilettim. Teklifime sıcak baktığını söyleyerek ‘Burasıyla ilgili yapacağınız planları bize getirirseniz ortak çalışma yaparız’ dedi. Seçimlerden sonra bu sözünü tutmazsa bostanlar için tekrar mücadele ederiz” diye konuştu. İhaleye Koç grubunun da katıldığını ancak elendiği öğrenildi.

 

Diren Kuzguncuk Facebook sayfasında Kuzguncuklular Derneği Yönetim Kurulu’nun yer verilen açıklaması şöyle:

 

Sevgili Dostlar,

Güne çok güzel bir haberle başladık hemen sizlerle de paylaşıp bu sevinci hepimizin yaşamasını istedik. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü komisyonunun Kuzguncuk Bostanı ile ilgili aldığı son karar derneğimize ulaştı. Ekli dosyada göreceğiniz metinlerde detaylar var, ama sonuç olarak girişimlerimizin ve mücadelemizin bizleri olumlu noktalara taşıdığını görmekteyiz.

Tüm kurul kararları ve Kuzguncuklular Derneği’nin başvuru dilekçelerinde yazdığı detaylı araştırma belgelerinden de yararlanarak, yapılması talep edilen özel okul projesinde belirtilen yapı kütlesinin Kuzguncuk mimarı dokusuna ve yakın çevre yapı karakterine uygun olmadığına karar vermişler.

Derneğimizin bu olayda bir taraf olarak kabul edilmesi, Kuzguncuk halkıyla beraber yürütülen mücadelenin bir sonucudur. Bundan dolayı belgenin derneğimize resmi bir yazı ile ulaştırılması ve içerikteki red kararı, Kuzguncuk Bostanı ve mahalledeki yaşayanları ve bu mücadeleye destek olan herkes için önemlidir. Derneğimizin yasal başvurularında bizlere yardımcı olan avukatlarımıza (onlara da ayrıca teşekkürü bir borç biliriz) da danışarak kararların inceleneceğini belirtir, bu kazanımlar herkesin emeğinin bir sonucu olduğu için herkese bostanımız adına teşekkür ederiz.

Sevgiler,

 


Ekleyen: Hatice Şen Tarih: Mart 17, 2014..
dağ medya