Rauf Orbay İlköğretim OkuluKurum Adı : Rauf Orbay İlkokulu Telefon : 0 216 505 97 11 -0 216 443 58 03


Rauf Orbay İlköğretim Okulu


Kurum Adı    :    Rauf Orbay İlkokulu
Telefon    :    0 216 505 97 11 -0 216 443 58 03
WEB Adresi    :    http://rauforbayio.meb.k12.tr
Adres    :    Cumhuriyet mah. Karlıdere cd. Adem Yavuz sok. No 25/2 Üsküdar/İSTANBUL
VİZYON
Öğrencilerine, bilgiye ulaşma yollarını öğreten, yeni proje ve buluşların oluşmasına ortam sağlayan, teknolojiyi etkili biçimde kullanmayı öğreten, teoriyle deneyimi birleştirip senteze varabilmeyi ve sistemli düşünebilmeyi kazandıran; ekonomik olarak kendine yeten, personeli, öğrencisi ve velisiyle bütünleşmiş; eğitim ve öğretimde emsallerinden daha başarılı, tercih ve takdir edilen, ülkenin sayılı okulları arasında yer alan; öğrencilerini hayata ve üst öğrenime hazırlayan; geleceği şekillendirme sorumluluğu ile mükemmele ulaşmak için çalışarak sürekli gelişim amaçlayan; mezunlarının, ülkenin ve dünyanın önemli kurum ve kuruluşlarında görev aldığı ve toplumda “Rauf Orbay İlkokulu” olmanın ayrıcalığını fark ettiren bir “İlkokul” olmaktır.
MİSYON
Türk Milli Eğitimin temel amaçları doğrultusunda, Atatürk ilke ve İnkılaplarına bağlı; ülkesini ve milletini seven; kendisi, ailesi ve çevresi ile barışık; hoşgörülü, dürüst, özgüven sahibi, erdemli, paylaşmayı bilen, özeleştirisini yapabilen ve yaşamdaki yerini sorgulayabilen; öğrencilerini, iş dünyasının ve küreselleşen toplumun sağlıklı pozitif katılımcıları olmaları için gereken yetenek, beceri ve ahlaki değerleri en üst düzeyde tutarak kendini ve toplumu sürekli geliştiren; demokratik ilkeler çevresinde farklılıkları zenginlik olarak algılayan; içinde bulunduğu topla karşı sorumlu olduğunun bilincinde olan; bizleri modern ve çağdaş ülkeler seviyesine taşıyacak, toplum refahını yükseltecek, değişen ve büyüyen bu güzel ülkenin vatandaşları olmanın yanında, özüne, kültürüne, milli ve manevi değerlerine bağlı, başarılı nesiller yetiştirmektir.
BAŞARILAR
2012 Yılı Başarılarımız: 1) Üsküdar Atletizm Yarışmalarında 2 takımımız Üsküdar Şampiyonluğu kazanırken, 2 takımımızda Üsküdar İkinciliği aldı.(Mayıs 2012) 2) Üsküdar Okullararası Voleybol Şampiyonasında Küçük Erkekler Takımımız Üsküdar 2.si olurken, Yıldız Erkekler Takımımız Üsküdar 3.sü oldu. (Mart 2012) 3) Öğrencimiz Emirhan Demirci Karatede İstanbul Şampiyonu Oldu.(Nisan 2012) 4) Coşkun Koleji´nin düzenlediği "Coşmaya 2012 Matematik Şenliği"nde 5A sınıfı öğrencisi E.Batuhan GÖÇ dereceye girerek madalya ve ödül aldı. (Mart 2012) 5) İstanbul Atletizm Şampiyonasında; Yıldız Kız Takımımız İstanbul 4.sü, Yıldız Erkek Takımımız İstanbul 9.su, Küçük Kızlar Takımımız İstanbul 6.sı, Küçük Erkekler Takımımız İstanbul 11.si oldu.(Şubat 2012) 2013 Yılı Başarılarımız: 1) Öğrencimiz Emirhan Demirci Karatede İstanbul Üçüncüsü Oldu.(Şubat 2013)

Rauf Orbay (1881-1964)
Hüseyin Rauf Orbay (27 Temmuz 1881 İstanbul - 16 Temmuz 1964 İstanbul, Türk Asker ve Siyasetçisi)
Osmanlı Devleti´nin son dönemlerinde, Kurtuluş Savaşı´nda ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde önemli görevlerde bulunmuş olan asker kökenli bir bürokrattır. Trablusgarp Valiliği ve Ayan Meclisi üyeliği yapmış olan, Kafkasya kökenli Aşharuva Mehmet Muzaffer Paşa´nın oğludur. 
Deniz Harp Okulu´nu ve Mühendishane´yi 1899´da bitirip, Amerika, İngiltere, Almanya gibi dönemin önemli ülkelerinde çeşitli dış görevlerde bulunmuştur. Trablusgarp ve Balkan Savaşları´na katılmış, deniz savaşlarındaki başarısı nedeniyle "Hamidiye Kahramanı" ünvanını kazanmıştır. Birinci Dünya Savaşı´nda İran ve Irak´ta Osmanlı Teşkilat-ı Mahsusası´nın bir görevlisi olarak bulunmuştur. Bunun üzerine yarbay rütbesine yükselerek Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı´na atanmıştır. İzzet Paşa kabinesinde Bahriye nazırlığı yapıp, Osmanlı Devleti´nin çöküş belgesi olan Mondros Mütarekesi´ni imzalayan kişi olmak zorunda kalmıştır. Malta´ya sürgüne gönderilmiş, 1921´de sürgünden dönerek Milli Mücadele´ye katılmak üzere Anadolu´ya geçmiştir. Kendisine Nafia vekilliği verilmiştir. Bakanlıktan ayrıldığı yıl Meclis ikinci başkanlığına seçilip, 1922-1923 arasında birkaç ay Başbakanlık yapmıştır. 1924´te Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kurulduğunda Rauf Orbay, daha önce İkinci Grupta başlattığı muhalefetini bu toplulukta sürdürmüştür. Parti, 3 Haziran 1925’de kapatılıp, yönetici kadro, 17 Haziran 1926’daki İzmir Suikasti olayıyla ilgili görülerek yargılandığında, Avrupa’da bulunan Orbay da 10 yıl hapse mahkum edilmiştir. 10. Yıl Affından sonra yurda dönmüştür. 1939 yılında TBMM´nin altıncı döneminde Kastamonu´dan milletvekili seçilmiştir.İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük bir güven kazanarak 1942´de Londra Büyükelçiliği´ne getirilmiştir. Bu görevden de 1944 yılında kendi isteğiyle ayrılmış ve bir daha devlet görevi kabul etmemiştir. 1964 yılında İstanbul´da vefat etmiştir.

 

İl ve İlçe Merkezine Uzaklık    :    Okulumuz Ataşehir, Üsküdar, Ümraniye ve Kadıköy´e 10 dk mesafede yer almaktadır.
Ulaşım    :    İETT 20E(Kadıköy-Esatpaşa) Okulumuza yakın olan Karlıdere Caddesinden geçmektedir. 10E(Kadıköy-Esatpaşa) Okulumuza yakın olan Karlıdere Caddesinden geçmektedir. 11L(Üsküdar-Bulgurlu) Okulumuza yakın olan Esatpaşa Caddesinden geçmektedir. MİNİBÜS Kadıköy-Esatpaşa(Eyüboğlu) ve Kadıköy-Ümraniye minibüsleri okulumuza yakın olan Esatpaşa Caddesinden geçmektedir.
Yerleşim Yeri Bilgisi    :    Okulumuz Libadiye Caddesi ve Bulgurlu Caddesine yürüme mesafesinde yer almaktadır.