Burhan felekÜsküdar'ın Meşhurları


Burhan felek

Burhan Felek, Türk gazetecisi ve yazarı (İstanbul 1889-ay.y. 1982). Şûrayı Devlet üyelerinden Ziyaettin Bey'in oğlu olan Burhan Felek (asıl adı Mehmet Burhanettin'dir), Üsküdar İdadisi'ni, Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Evkaf İnşaat başkâtipliği, Ticaret Nezareti hukuk danışmanlığı, İstanbul İaşe müdürlüğü görevlerinde bulundu. Liselerde Fransızca öğretmenliği ve avukatlık yaptı. Gazeteciliğe Donanma dergisinde başlayıp, sonra Tasvir-i Efkâr'a spor yazarı ve foto muhabiri olarak girdi (1918). Günlük fıkra yazarlığına Vakit'te başlayıp, otuz yıla yakın süre Cumhuriyet'te yazdı, 1969'dan sonra da Milliyette fıkra yazarlığı yaptı. Gazeteciliğin yanı sıra sporla yakından ilgilenerek 1962-1968 arasında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi başkanlığında bulundu.

Söyleşi niteliğinde, halkın dertlerini dile getiren, özellikle kırtasiyeciliğin eleştirildiği fıkralarıyla kendine özgü bir biçim yaratan Burhan Felek, yirmi yıl süreyle İstanbul Gazeteciler Cemiyeti başkanlığı yapmış, Gazeteciler Cemiyeti tarafından "şeyh ül-muharririn" unvanı (1975), ölümünden sonra da Fransa hükümeti tarafından Legion d'Honneur nişanı verilmiştir (1983).

Başlıca yapıtlan: Hint Masalları (1943), Felek( 1947), Vatandaş Ahmet Efendi (1957), Eski İstanbul Hikâyeleri (1971), Yaşadığımız Günler (anılar, 1974), Nasreddin Hoca Fıkraları (1982), Recep'in Kahvesi (1984), Biraz da Yazarlık (1984), vb.

Türk basının simegesel isimlerinden “Şeyhülmuharrin” unvanı sahibi Burhan Felek 4 Kasım 1982'de İstanubul’da öldü. 11 Mayıs 1889’da İstanbul’da doğan Felek, İstanbulHukuk Fakültesi Mekrebi’ni bitirdikten sonra öğretmenlik, avuktalık ve hukuk müşavirliği yaptı. İlk yazısı 1910’da Donanma dergisinde yayımlandı. 1918’de Tasvir-i Efkâr’da spor muhabirliğine başladı. Daha sonra sırasıyla Vakit, Vatan, Millet, Yeni Ses, Milliyet, Tan, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde çalıştı. Söyleşileri ve özellikle söyleşi özelliğindeki gülmece öğeleriyle yüklü günlük yazılarıyla ünlendi. Sağlığında bunların çoğunu Felek I, Vatandaş Ahmet Efendi, Eski İstanbul Hikâyeleri ve Yaşadığımız Günler İsimli Kitaplarda topladı. Türk basınının en uzun sğreli fıkra yazarı olan Felek, 1954’ten ölümüne kadar İstanbul Gazeteciler Cemiyeti başkanlığını yürüttü. Yıllarca aksatmadan sürdürdüğü köşe yazarlığı ve gazetecilik deneyimi nedeniyle yalnızca ona atfedilen “Şeyhülmuharririn” sıfatıyla anıldı.

8 Mayıs 1980’de İstanbul Üniversitesi Senatosu’nun “Fahri Doktorluk” unvanı verdiği Felek gazateciliğin yanı sıra spor yöneticiliği ve futbol hakemliği de yaptı ve uzun yıllarMilli Oimpiyat Komitesi’nin başkanlığını üstlendi.