İcadiye Mahallesi - ÜsküdarÜsküdar’ın Çamlıca’ya giderken Altunizade’den önceki mahallesidir. İcadiye Tepesi’ne kuruludur. Nakkaştepe Semti, İstanbul Boğazı’na hakim tepe konumundadır.


İcadiye Mahallesi - Üsküdar

 

İcadiye Mahallesi - Üsküdar

Üsküdar’ın Çamlıca’ya giderken Altunizade’den önceki mahallesidir. İcadiye Tepesi’ne kuruludur. Nakkaştepe Semti, İstanbul Boğazı’na hakim tepe konumundadır.

 

İcadiye Mahallesi - Üsküdar

 

İcadiye Mahallesi nerededir?

 

 

İstanbul’un Anadolu yakasındaki ilçesi Üsküdar’a bağlı olan İcadiye Mahallesi’nin kuzeyinde Beylerbeyi Mahallesi ve Burhaniye Mahallesi, doğusunda Altunizade Mahallesi, güneyinde Murat Reis Mahallesi ve batısında Sultantepe Mahallesi bulunur. 

 

 

İcadiye Mahallesi’nin genel özellikleri nelerdir?

 

 

Kendisiyle aynı adı taşıyan İcadiye Tepesi üzerinde kurulu olan semtin komşuları kuzeyde Kuzguncuk, doğuda Altunizade, güneyde Selamiali ve batıda Sultantepe mahalleleridir. Yerleşim alanlarının çoğunlukta olduğu bir mahalledir. Semt Osmanlı döneminden kalma bazı tarihî yapılara da ev sahipliği yapmaktadır. Fethi Paşa Korusu Bu Mahalle Sınırları İçerisindedir. Son Derece Nezih İnsanların Oturduğu Şirin ve Kalabalık Bir Mahelledir. 10.000 Üzeri Bir Nufüsa Sahiptir.

 

 

Mahallenin adı neden İcadiye?

 

 

Mahallenin adı Arapça kökenli icat (Türkçe: Buluş sözcüğünden gelmektedir. Semtin bu adı almasının nedeni Ermeni kökenli Kayserili Serkis Kalfa'nın kendi icat ettiği basma makinelerini buradaki imalathanelerde üretmesidir.

Özbekler Tekkesi Bu Mahalle Sınırları İçinde Bulunmaktadır.

 

Mahallede Hacı Mehmet Ali Öztürk Camii ve Hacı Osmanağlu Camii adlarında iki cami vardır. İcadiye İlköğretim Okulu Özel Nersesyan Yermonyan Ermeni Ana ve İlköğretim Okulu (2000-2001 öğretim yılında hiç öğrencisi kalmamıştır ve Fuat Baymur İlköğretim Okulu, İcadiye Elementary School ve Üsküdar Lisesi Üsküdar Amerikan Lisesi de mahalledeki eğitim kurumlarıdır. 

 

Mahalle Muhtarı Önder Elbir'dir.

 

 

İcadiye Mahallesi’nin tarihçesi nedir?

 

 

Osmanlı döneminde İcadiye Tepesi'nde bulunan önemli kaynaklarla Üsküdar'ın merkezine su sağlanırdı. 

Günümüzde İskele Camii olarak da adlandırılan Mihrimah Sultan Camii'ne bu tepeden su getirmek için 1547 yılında Mihrimah Sultan Su Hattı inşa edilmiştir. Daha sonra 1646'da Sultantepe'deki çeşmelere ve Abdi Efendi Camii'ne su sağlamak için de Arslan Ağa Su Hattı yapılmıştır.

 

Mahallede İcadiye Dağ Hamamı adında bir de tarihî Türk hamamı bulunmaktadır. Bu hamam 1854 yılında dönemin Şeyh-ül İslam'ı Arif Hikmet Beyefendi tarafından inşa ettirilmiştir. Mahalle, Anadolu Yakası'ndaki stratejik konumu nedeniyle Osmanlı döneminde Arapzade Kulesi ve Ayarcıbaşı Kulesi adlarında iki büyük yangın kulesine ev sahipliği yapmaktaydı.

 

 

İcadiye Mahallesi’ndeki cadde ve sokakların adları neler?

 

 

Ahmet Dayı Sokak, Alibey Sokak, Altınbabası Sokak, Arapzade Sokak, Arzu Ayaktar Sokak, Ayarcıbaşı Sokak, Barışık Sokak, Berberoğlu Sokak, Bican Efendi Sokak, Cumhuriyet Caddesi, Camlıca Caddesi, Çelik Çomak Sokak, Çifte Çınar Sokak, Çınar Sokak, Davutpaşa Sokak, Demirbağ Sokak, Dereboyu Caddesi, Dündar Sokak, Ekinci Sokak, Hacı Bakkal Sokak, Hamursüt Sokak, Haşacı Raif Sokak, Hayırlı Sokak, İcadiye Bağlarbaşı Caddesi, İmam Galip Sokak, Kayıkçı Şükrü Sokak, Köşk Sokak, Kurt Çelebi Sokak, Kuzguncuk Deresi Sokak, Mağazacı Sokak, Makastar Sokak, Maruf Sokak, Muhtar Maruf Özel Sokak, Müneccimbaşı Sokak, Münir Ertegun Sokak, Nevcihan Sokak, Özbekler Tekkesi Sokak, Palalı Ahmet Sokak, Parçalı Sokak, Sadiye Sokak, Selmanı Pak Caddesi, Setli Sokak, Sıvacı Sokak, Sofracı Sokak, Soysop Sokak, Söğütlük Sokak, Sübyeci Sokak, Temaşa Sokak, Türk Kızı Koleji Sokak, Türk Kızı Sokak, Türkan Hatun Caddesi, Veznedar Sokak, Yapma Bebek Sokak, Yazmacı Sokak ve Yeşilada Sokak. 

 

 

İcadiye Mahallesi hangi haberlere konu oldu?

 

 

Ayşe Sultan’ın sandığı açıldı (Hürriyet Gazetesi, Aralık 2010)

 

Osmanlı Hanedanı’nın son halifesi Abdülmecid’in, oğlu Ömer Faruk Efendi’den sonra doğan kızının adı Dürrüşehvar. 26 Ocak 1914 tarihinde Üsküdar İcadiye’de dünyaya geldi. Abdülmecit kızına ‘Şahlara Mahsus İnci’ anlamına gelen “Dürrüşehvâr” adını verdi. Resmi ünvanı ‘Devletlu İsmetlu Hatice Hayriye Ayşe Dürrüşehvâr Sultan Aliyyetüş-şan Hazretleri’ olan Dürrüşehvâr Sultan aynı zamanda Sultan Abdülaziz’in de torunuydu. Güzelliğiyle ünlü olan Sultan, sanatçı kişiliğiyle tanınan babası son Halife Abdülmecid Efendi’nin fırçasından çıkmış çok sayıdaki tabloya konu oldu. Bu tabloların bir kısmı günümüzde Dolmabahçe Sarayı’nda bulunuyor.

 

 

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın 9 tespihi bulundu (Hürriyet Gazetesi, Ekim 2010)

 

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof Dr. İlber Ortaylı’nın evinden çalınan değerli tespihlerin 9’u polis tarafından İzmit ve Kapalıçarşı’da yapılan operasyonla bulundu. Çalınan tespihlerini Asayiş Şube Müdürlüğü'nde teşhis edip teslim alan Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Polise teşekkür ediyorum. Değerli tespihlerdi bir kısmı bulundu. Geri kalanın da bulunacağını inanıyorum” dedi.

 

Üsküdar, İcadiye Mahallesi'nde 5 Mayıs 2010'da meydana gelen olayda Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın evine giren hırsızlar evde bulunan pelesenk, kehribar, yılan ağacı, kuka, öd ağacı, kaplumbağa kabuğu malzemelerinden yapılan piyasa değeri toplam 70 bin lira olan 20 antika tespih ile Papa Benedict XVI tarafından hediye edilen 2 adet dolmakalem, iki adet antika halının aralarında bulunduğu eşyaları çalarak kaçmışlardı.

 

 

 

 

Üsküdar’da restorasyon çalışması yapılan tarihi binanın bir bölümü bugün saat 17.00 sıralarında çöktü. İcadiye Mahallesi, İcadiye Caddesi, No 121'deki binada restorasyon çalışması yapan üç harita mühendisi göçük altında kaldı. Mühendis Serap Ata Akkoca ile Suat Eryılmaz, itfaiye erleri tarafından kurtarıldı. İtfaiye, üçüncü mühendis İbrahim Pet'i de kurtarmaya çalışıyor.

 

 

İcadiye Mahallesi posta kodu nedir?

 

 

İcadiye Mahallesi’nin posta kodu şöyledir; 34674

Emlak ansiklopedisi...