Sokullu Mehmet Paşa İlköğretim Okuluİl ve İlçe Merkezine Uzaklık : İL VE İLÇE MERKEZİNDEDİR Ulaşım : TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI VE YÜRÜYEREK ULAŞILABİLİNİR Yerleşim Yeri Bilgisi : 582.666 nüfusa sahip olan Üsküdar İstanbul´un en eski yerleşim yerlerinden biridir. M.Ö. 1000´lerden beri bilinen ve oturulan, Bizans´tan kalan Kız Kulesi´nı simgesi haline getiren, Osmanlı devrinden de kalan yalıların, cumbalı ahşap evlerin süslediği sokaklarıyla, korularıyla, köşkleriyle, hamamlarıyla, camileriyle, kiliseleri ve sinagoguyla Üsküdar, adı kendisine en çok yakışan altın şehirdir.


Sokullu Mehmet Paşa İlköğretim Okulu


Okulumuzun Tarihçesi
  Okulumuz, Padişah 3. Murat ve sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa döneminde, Nurbanu Atik Valide Sultan tarafından 1576 yılında Mimar Sinan’a dinlenme evi olarak yaptırılmıştır.
ÜSKÜD Daha sonra bu bina yıkılmış,1861 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yeniden yaptırılmıştır. Süvari kışlası olarak kullanılan bina 1875 ‘de Askeri rüştiye ve 1908 yılında Sokullu Numune Okulu, daha sonra da Üsküdar Toptaşı XV. İlkokulu olmuştur.
1940 yılında tekrar Sokullu Mehmet Paşa İlköğretim Okulu adını almıştır. Okul binasının eski ve harap olması nedeniyle onarılmış bulunan okul binamız 23 Kasım 1959 yılında öğretime başlamıştır.
    Öğrenci mevcudunun artması nedeniyle mevcut dershanelerin ihtiyaca cevap vermemesi üzerine 1980 yılında giriş katı salonu bölünerek üç derslik ilavesiyle dershane sayısı çoğaltılmıştır.
      1992 yılında İlköğretim okulu olmuştur. Bu tarihten sonra 1995 yılında kütüphane , 1997 yılında Üsküdar Belediyesi  tarafından Fen Laboratuarı, Eğitim Araçları Merkezinin  yardımıyla Resim-İş Atölyesi , kendi imkanlarımızla Spor odası açılarak eğitim – öğretimin hizmetine sunulmuştur.
      1999 yılında Harita Odası oluşturulmuştur. 2001 yılında kütüphanemiz ve İş atölyemiz Galatasaray Rotary Kulüp tarafından yenilenmiştir.
      2002 yılında okulumuzda kendi çabalarımızla Bilgisayar Laboratuarı oluşturulmuş ve seçmeli ders olarak Bilgisayar Dersi öğrencilerimize verilmeye başlanmıştır. Bunun dışında Rehberlik öğretmeninin atanmasıyla Rehberlik odası oluşturularak öğrenci ve velilerimizin hizmetine sunulmuştur.
2003 yılında hazırlıklarına başladığımız Konferans Salonumuzu 2004 yılından itibaren eğitim – öğretim çalışmalarımızda kullanmaya başladık. 2005 yılında hayırseverler ve velilerin katkısıyla tüm dersliklere projeksiyon, bilgisayar ve ses donanımı yapıldı. 2006 yılında Dünya Bankası tarafından BT sınıfı oluşturularak, derslerde kullanılmaya başlandı. Ders saatleri dışında da veli, öğrenci ve çevrenin kullanımına açıldı. 2007-2008 eğitim-öğretim yılında veli ve hayırseverlerin katkısıyla tüm derslikler akıllı tahta ile donatıldı. 2009-2010 yılında okulun tüm bölümleri yeniden düzenlenerek günümüze kadar eğitim öğretimine devam etmektedir.
2012-2013 Eğitim Öğretim yılında eğitim sisteminde yapılan değişiklik ile okul binamız Sokullu Mehmet Paşa İlkokulu ve Sokullu Mehmet Paşa Ortaokulu olarak eğitim öğretim hayatına devam etmiş olup, 2013-2014 Eğitim Öğretim yılından itibaren kademeli olarak Sokullu Mehmet Paşa İlkokulu olarak dönüştürülmüştür.

Kurum Kodu    :    736340
Kurum Adı    :    Sokullu Mehmet Paşa İlkokulu
Telefon    :    0216 553 31 21 Belgegeçer0216 391 59 23
WEB Adresi    :    http://sokullumehmetpasailkokulu.meb.k12.tr
Adres    :    Validei Atik Mahallesi Eski Toptaşı cad. No 106 ÜSKÜDAR / İSTANBUL
VİZYON
Evrensel değerlere sahip, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda kendini yetiştirmeyi ve geliştirmeyi öğrenen bireyleri yetiştirerek; hedefledikleri bir üst kuruma yerleştiren, sportif, sosyal, bilimsel ve kültürel alanlarda kazandığı başarılarla örnek bir eğitim kurumu olmaktır.
MİSYON
Ulu Önder Atatürk´ün emanet ettiği değerleri korumasını bilen, bağımsızlık bayrağını gelecek nesillere taşıyabilen, kimliği ile gururlanan, milli kültürümüzü geliştirmeyi ülkü edinen, tarih bilincine sahip, azimli ve kararlı gençler yetiştirmektir. Bu noktadan hareketle, sevgi ve saygıyı ön plandan tutan, geleceğ güvenle bakan, bilgiye ulaşmasnı öğrenen ve öğrendiklerini bir araya getirerek kendine özgü sonuçlar üretebilen, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda yeniliğe açık ve modern toplum hedefini benimseyen ve bunun için ilgi ve yetenekleri azami ölçüde kulanan biretler yetiştirmektir.
BAŞARILAR
"CUMHURİYETİMİZİN 89. YILI" KONULU İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN DÜZENLENEN 4. SINIFLAR ARASI RESİM YARIŞMASI 1.Sİ 4-A SINIFINDAN MELİS ŞAHİN OLMUŞTUR.