Üsküdar Yeşilay Derneği



İstanbul / Üsküdar Şubesi Altunizade Mah. Atıf Bey Sok. No: 19 Üsküdar / İstanbul e-posta: uskudar@yesilay.org.tr


Üsküdar Yeşilay Derneği

Vizyon

2020 yılında, kuruluşunun ikinci yüzyılına girerken, bağımlılıklarla mücadelede Türkiye’yi örnek ve lider bir ülke yapan ve misyonunu yurtdışına taşıyan bir Yeşilay.

Misyon

Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerleri gözeterek ve bilimsel metotlar kullanarak tütün, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji, kumar vb. bağımlılıklarla mücadele eden; önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur.

Yeşilay Tarihçesi
Birinci Dünya Savaşı sonunda, bütün yurdun işgal edilmiş olmasına rağmen, milletimizde istiklal ve mücadele azminin sönmediğini gören düşman; top ve tüfekle yenemediği Türk varlığını içten çökertmek için alkol ve uyuşturucu maddelere başvurmuştu. Limanlarımıza uğrayan düşman gemileri, beraberinde getirdiği yığın yığın içkileri indiriyor ve bunlar el altından halkımıza ve bilhassa yurt savunmasının en önemli unsuru olan gençlerimize ulaştırılıyordu.

Kısa zamanda içki ve uyuşturucu madde alışkanlığı bir salgın halini almaya yüz tutmuştu. İşte bu faciayı görüp, işin önemini kavrayan vatansever aydınlar (Ord.Prof.Dr.Mazhar Osman Bey ve arkadaşları)Şeyh’ül-İslam Haydarizâde İbrahim Efendi’nin teşvik ve himayesinde halkı ve gençliği uyarmak ve bu yolda mücadele etmek için 5 Mart 1920 tarihinde merkezi İstanbul’da olmak üzere “Hilâl-i Ahdar” adıyla cemiyetin temellerini attılar. Daha sonraları, cemiyet ilkönce “Yeşil Hilal” ve sonra da “Yeşilay” isimlerini kullanmıştır. Cemiyetin şimdiki yasal adı ise “Türkiye Yeşilay Cemiyeti”dir.

Eski Başkanlarımız

S.No:    Adı / Soyadı    Baş. Tarihi    Bit. Tarihi
1    Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman UZMAN    05.03.1920    Ocak 1945
2    Ord. Prof. Dr. Fahreddin Kerim GÖKAY    Ocak 1945    22.01.1950
3    Av. Celal Feyyaz GÜRSEL    26.01.1950    17.05.1952
4    Dr. Şükrü Hazım TİNER    17.05.1952    17.09.1955
5    Safiye ELBİ    17.09.1955    26.05.1956
6    Dr. Şükrü Hazım TİNER    26.05.1956    25.01.1960
7    Vecihi DİVİTÇİ    25.01.1960    Kasım 1960
8    Aytekin OZAN    Ağustos 1961    Aralık 1961
9    Fahreddin ZAİM    Aralık 1961    Ocak 1962
10    Aytekin OZAN    Nisan 1962    Kasım 1962
11    Prof. Dr. Abdülkadir KARAHAN    Kasım 1962    17.03.1963
12    Av. Yusuf Ziya İNAN    17.03.1963    27.09.1964
13    Prof. Dr. Ayhan SONGAR    04.10.1964    12.02.1968
14    Av. Kemaleddin NOMER    12.02.1968    29.11.1969
15    Selahaddin KAPTANAĞASI    29.11.1969    27.03.2004
16    Av. Mustafa Necati ÖZFATURA    27.03.2004    13.10.2010
17    Av. Muharrem BALCI    13.10.2010    31.10.2012